Poznań obsłużył ponad milion pasażerów w 2021 roku

16 lutego 2022 09:45
Port Lotniczy Poznań opublikował wyniki przewozowe za ubiegły rok. W całym 2021 roku przez Ławicę przewinęło się ponad milion pasażerów, czyli o 60 proc. więcej niż w 2020 roku. Blisko połowa podróżnych zdecydowała się na lot w ramach ruchu niskokosztowego.
Reklama
Dopiero w lutym br. Port Lotniczy Poznań zdecydował się na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. Podobnie jak w przypadku pozostałych polskich lotnisk regionalnych, poznańskie lotnisko odnotowało w ubiegłym roku satysfakcjonujące wzrosty. W całym 2021 roku przez Ławicę przewinęło się ponad milion pasażerów, czyli o 60 proc. więcej niż w 2020 roku. To również 44 proc. poziomu zarejestrowanego w rekordowym, lecz przedpandemicznym 2019 roku. Za dobry rezultat odpowiedzialna jest przede wszystkim druga połowa roku, gdy wprowadzone zostały unijne certyfikaty szczepień, które w znaczący sposób ułatwiły przemieszczanie się w ramach granic Unii Europejskiej. W grudniu ub. roku wskaźnik odbudowy ruchu pasażerskiego w porównaniu do 2019 roku sięgnął już 70 proc.


Blisko połowa pasażerów, która skorzystała z usług Portu Lotniczego Poznań w minionym roku, zdecydowała się na lot w ramach ruchu niskokosztowego. Nieco ponad 150 tys. wybrało przewoźników tradycyjnych, a kolejnych 385 tys. odleciało ze stolicy województwa wielkopolskiego samolotami czarterowymi. W ciągu roku odnotowano niespełna 3 tys. startów i lądowań, czyli o 9,5 proc. operacji lotniczych więcej niż przed dwoma laty. Ruch towarowy również uległ zwiększeniu - liczba przewiezionych towarów wyniosła 22 tys. ton.

Bezsprzecznym wydarzeniem roku na poznańskim lotnisku było uruchomienie bezpośrednich połączeń czarterowych na Dominikanę i do Meksyku. Obie trasy realizowane były samolotami Boeing 787 Dreamliner należącymi do Polskich Linii Lotniczych LOT. Ponadto, pasażerowie podróżujący z Ławicy mieli do wyboru 74 inne kierunki turystyczne i biznesowe. W ramach ruchu regularnego najwięcej podróżnych odleciało do Londynu Stansted (46 tys.) i Luton (42 tys.). Podium zamknęła trasa do irlandzkiego Dublina (39 tys.). Jeszcze większą popularnością cieszyło się połączenie czarterowe do tureckiej Antalyi, z którego skorzystało aż 100 tys. turystów, czyli prawie jedna dziesiąta wszystkich pasażerów, którzy pojawili się w ubiegłym roku w Poznaniu.

Port Lotniczy im. Henryka Wieniawskiego liczy na równie udany 2022 rok. Lotnisko jest na dobrej drodze do pobicie ubiegłorocznego wyniku. Tylko w styczniu br. z oferty poznańskiego lotniska skorzystało ponad 76 tys. podróżnych, czyli o 662 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy