Lufthansa musi dowozić pasażerów Condorowi. Jest decyzja w tej sprawie

10 lutego 2022 11:03
Bundeskartellamt orzekł, że niemiecka Lufthansa będzie musiała dowozić pasażerów linii Condor.
Reklama
"Po wstępnej analizie Federalny Urząd Kartelowy jest zdania, że Condorowi przysługuje roszczenie antymonopolowe wobec Lufthansy za dostęp do lotów dowozowych dla jego pasażerów na długich trasach" - ogłosił dziś (10.02) niemiecki urząd ochrony konkurencji.

Zdaniem urzędu Lufthansa posiada dominującą pozycję na rynku dowozu pasażerów właściwym dla Condora, dlatego też według urzędu, podlega kontroli nadużyć zgodnie z prawem antymonopolowym i podlega specjalnym zobowiązaniom.

- Mamy obawy co do zasadności zakończenia współpracy z Condorem. Lufthansa w ten sposób nieuczciwie utrudnia swojemu konkurentowi działalność na rynkach lotów długodystansowych - mówi Andreas Mundt, prezes niemieckiego urzędu ochrony konkurencji.

- Otrzymaliśmy opinię urzędu i niebawem zajmiemy wobec niej stanowisko - skomentował rzecznik Lufthansy.


- Mam nadzieję, że nasi klienci będą mieli w przyszłości ponownie dostęp do wygodnych lotów przesiadkowych i będą mogli planować długoterminowo swoje podróże, także po 10 maja br. Cieszymy się, że urząd przychylił się do naszej oceny i uznał wypowiedzenie umowy handlowej między Lufthansą a Condorem za nadużycie pozycji - powiedział Ralf Teckentrup, prezes Condora.

Lufthansa wypowiedziała z końcem roku 2020 długoletnią umowę z Condorem, która umożliwiała mniejszemu przewoźnikowi sprzedaż swoim klientom również lotów dowozowych Lufthansy na własne loty dalekodystansowe np. do Frankfurtu. Condor miał również swobodę w ustalaniu cen lotów dowozowych.


Tłem dla tego sporu jest nowa platforma Eurowings Discover, dzięki której Lufthansa chce mocniej wejść na rynek podróży do popularnych miejsc na długich trasach. Grupa chce wykorzystać zdolności przewozowe dla lotów krótkodystansowych np. do Frankfurtu przede wszystkim do wypełnienia własnych samolotów długodystansowych, a nie samolotów konkurencyjnego Condora.

Już kilkoma miesięcy temu Bundeskartellamt zaznaczył, że podziela stanowisko Condora. W związku z tym, a także pod naciskiem Komisji Europejskiej, Lufthansa przedłużyła współpracę do 10 maja br.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy