Condor opóźnia wprowadzenie do służby samolotów Airbus A330

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
24 grudnia 2021 09:15
2 komentarze
Niemiecki przewoźnik wzmocnił swoją flotę samolotów dalekodystansowych poprzez tymczasowe pozyskanie czterech samolotów Airbus A330-200. Pierwszy z nich miał zrealizować inauguracyjny lot 15 grudnia br., lecz z przyczyn technicznych wdrożenie maszyn zostało opóźnione o kilka miesięcy.
Reklama
W pierwszych dniach grudnia br. informowaliśmy o pozyskaniu przez linię Condor czterech samolotów Airbus A330-200 w ramach współpracy z leasingodawcami Avolon oraz Altavair Air Finance. Maszyny, które wcześniej należały do linii Etihad, mają wzmocnić dalekodystansową flotę przewoźnika i przygotować linię Condor do przyjęcia za niespełna rok nowych samolotów Airbus A330-900. Pierwszy egzemplarz tymczasowo pozyskanego samolotu Airbus A330-200 trafił do Niemiec jeszcze w listopadzie br., aby móc odbyć ostatnie testy przygotowujące maszynę do inauguracyjnego rejsu, który przewidziany był na 15 grudnia br.


Jeden z rutynowych przeglądów samolotu wykazał jednak usterkę techniczną, która skutecznie wyeliminowała maszynę z najbliższego rozkładu lotów linii Condor. "Inauguracyjny" rejs z Frankfurtu na Teneryfę odbył się planowo, lecz nie przy wykorzystaniu samolotu Airbus A330-200, a maszyny Airbus A321. Tym samym wdrożenie pozyskanych maszyn Airbus A330-200 do służby zostało tymczasowo odroczone w czasie. Jako, że zdiagnozowany problem (ślady korozji na elementach zewnętrznych silnika) nie powinien przysporzyć obsłudze technicznej większych trudności, start samolotu Airbus A330-200 został przełożony o zaledwie dwa miesiące i nastąpi najprawdopodobniej w lutym zbliżającego się roku.

Wadliwy egzemplarz samolotu Airbus A330-200 został wycofany ze służby w barwach linii Etihad w 2019 roku i od tamtej pory cierpliwie oczekiwał na ponowne wzbicie się w powietrze. Niewykluczone, że pozostałe maszyny Airbus A330-200, które pozyskała linia Condor, także posiadają widoczne ślady korozji, gdyż wszystkie samoloty spędziły ostatnie dwa lata w podobnych warunkach, które mogły przyczynić się do pogorszenia ich stanu technicznego.

Ostatnie komentarze

demar 2021-12-27 11:44   
demar - Profil demar
@toniemaznaczenia: Condor pozyskał inwestora finansowego i tyle. Sprawy dotyczące linii Condor w ciągu ostatnich dwóch lat przebiegały dość dynamicznie. Ale kilka istotnych punktów można wymienić.

Po pierwsze, LOT nigdy nie miał być kupcem linii Condor. Oficjalnie inwestorem miała być spółka PGL SA utworzona z pieniędzy polskiego podatnika i do której wniesiono udziały (w posiadaniu Skarbu Państwa) kilku spółek branży lotniczej (m.in. LOT-u, czy LOTAMS). Jak wiadomo LOT popadł w czasie pandemii w ogromne kłopoty finansowe, a PGL wycofał się z inwestycji w linie Condor.

Po drugie, władze UE zatwierdziły pomoc publiczną dla linii Condor w wysokości ok. 525 mln EUR.

Po trzecie, linie Condor pozyskały inwestora finansowego Attersotr ( zobacz link ), który oficjalnie miał zainwestować 200 mln EUR oraz zagwarantować dalsze inwestycje we flotę na poziomie 250 EUR.

Po czwarte, nieoficjalnie warunkiem pomocy UE oraz wejścia inwestora była m.in. 70% redukcja długu przez wierzycieli (to ok. 630 mln EUR) o czym można przeczytać (np. zobacz link ).

Po piątek, zamówienie A330-900 ( zobacz link ) to rozsądny krok w celu dalszego wyprowadzenia linii Condor z kryzysu. Nawet jeśli pojawiają się drobne problemy z tymczasowymi samolotami A330-200 to i tak kierunek rozwoju floty linii Condor wydaje się bardzo rozsądny (docelowo A320, A321 i A330neo).
toniemaznaczenia 2021-12-24 10:25   
toniemaznaczenia - Profil toniemaznaczenia
Czy ktoś mądry może mi napisać co to się tu odcygania? Condor padł jak mucha, miał być kupiony przez LOT. Czasy wirusa i Covidu na dobitkę wszystkiego i wszystkich. A tu nagle Condor bierze sobie kolejne samoloty. Prośba o streszczenie tematu do kogokolwiek.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy