Szkolenie szybowcowe: Praktyka cz. 3

4 sierpnia 2021 10:29
W kolejnym artykule poświęconym szkoleniu szybowcowemu do licencji SPL znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące podstawowego szkolenia praktycznego. Zapraszam do lektury!
Reklama

Gdzie? Aeroklub Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Ile czasu? 2 tygodnie
Jaki koszt? 4000-4250 złotych

Po wielu miesiącach przygotowań nadszedł dzień, w którym marzenia o lataniu się zmaterializują. Pierwszą częścią praktycznego szkolenia szybowcowego jest trening podstawowy. Wymaga on całkowitego zaangażowania i pełnej koncentracji. Dobrze więc zarezerwować sobie pełne dwa tygodnie, podczas których jedyną myślą będzie rozterka jak prawidłowo wykonać zakręt, aby kulka w chyłomierzu poprzecznym nie uciekała w żadną ze stron, a nie kolejne powiadomienie z mediów społecznościowych.


Moja grupa szkoleniowa składała się z dziesięciu uczniów, dwóch instruktorów, kierownika całego treningu… oraz dwóch, dwumiejscowych szybowców SZD 50-3 Puchacz. Szkolenie rozpoczyna się jeszcze na ziemi od zaznajomienia się z funkcjonowaniem lotniska, panującymi zasadami oraz samą konstrukcją szybowca. Jest to także przypomnienie najważniejszej wiedzy zdobytej podczas szkolenia teoretycznego. Nie należy się więc obawiać, gdy wiedza teoretyczna nie jest, delikatnie mówiąc, na tym samym poziomie co przy zdawaniu egzaminu z meteorologii…

Wszystko zostanie odświeżone w praktyce pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów i mechaników. Przed rozpoczęciem kursu na pewno warto zaopatrzyć się natomiast w dostępną w Internecie instrukcję użytkowania szybowca w locie i mieć ją cały czas przy sobie. To tam można znaleźć podstawowe informacje dotyczące danego typu statku powietrznego oraz zasady jego pilotażu. Podczas szkolenia przyda się także białe nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny i spory zapas wody niegazowanej. Wysokie temperatury bywają szczególnie uciążliwe w przeszklonej kabinie szybowca, więc odpowiednie przygotowanie się do warunków atmosferycznych jest kwestią szczególnie istotną. Osoby, które mają wadę wzroku odnotowaną w orzeczeniu lotniczo-lekarskim powinny także posiadać zapasową parę okularów (soczewek kontaktowych) na wypadek uszkodzenia szkieł.


Kurs praktyczny składa się z około 50 lotów z instruktorem oraz około 10 lotów samodzielnych. Około, ponieważ wszystko uzależnione jest od predyspozycji ucznia. Każdy z lotów trwa w przybliżeniu 5 minut i jest to wystarczający czas, aby zaznajomić się z podstawowym pilotażem i zasadami lotu. Dłuższe są natomiast loty termiczne, podczas których ćwiczy się najprostsze akrobacje oraz sytuacje awaryjne (tj. loty na małych prędkościach czy wyprowadzanie statku powietrznego z korkociągu). Szkolenie przebiega intuicyjnie. Umiejętności instruktorów sprawiają, że uczeń podświadomie przejmuje coraz to większą kontrolę nad szybowcem. Wiedzę praktyczną zdobywa się krok po kroku. Pierwsze loty są lotami w pełni zapoznawczymi a kandydat na pilota oswaja się z nowym dla siebie środowiskiem. Z czasem przychodzi nauka zakrętów, startów i wreszcie lądowań, które przynajmniej teoretycznie charakteryzują się podwyższonym poziomem trudności.


Szybownictwo jest dyscypliną silnie uzależnioną od warunków atmosferycznych. Należy się więc uzbroić w cierpliwość, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, a silny wiatr skutecznie uniemożliwia bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych. Podczas szkolenia trafiłem na trzy dni z rzędu, które zamiast na lotnisku spędziłem na poznawaniu okolicy. Taki urok szybownictwa. Dlatego też dwa tygodnie to absolutne minimum po uwzględnieniu już kilku dni wolnych od latania. Może się oczywiście okazać, że kurs uda się pozytywnie ukończyć przed czasem. W pierwszym artykule dużo mówiłem o wytrwałości i pokorze. Są one nieodzownym elementem szkolenia praktycznego, bo jeśli ktoś liczył na niezliczone godziny spędzone w powietrzu i szybowiec podstawiony idealnie na start to powinien szybko o tym zapomnieć. Praktyczne szkolenie szybowcowe odbywa się w hangarze, pod szybowcem, w samochodzie holującym liny, przed ekranem komputera, przed chronometrażem - krótko mówiąc wszędzie tylko nie w powietrzu!

Ale jak już się jest w powietrzu…

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy