Szkolenie szybowcowe: Lotnicze badania lekarskie cz. 2

3 sierpnia 2021 10:25
W kolejnym artykule poświęconym szkoleniu szybowcowemu do licencji SPL powiemy o badaniach lekarskich, które należy przejść jeszcze przed pierwszymi lotami samodzielnymi.
Reklama

Gdzie? Centrum Medycyny Lotniczej LUX MED w Warszawie
Ile czasu? 1-2 dni
Jaki koszt? 600 złotych

Pozytywnie ukończone wewnętrzne szkolenie teoretyczne to już coś. Nikt jednak nie pozwoli, aby samo zaświadczenie potwierdzające znajomość podstawowych lotniczych zasad było wystarczające do samodzielnego pilotowania szybowca. Kluczowym dokumentem jest orzeczenie lotniczo-lekarskie wydawane przez nieliczne ośrodki medycyny lotniczej w Polsce.


Urząd Lotnictwa Cywilnego wyróżnia kilka klas orzeczeń lotniczo-lekarskich. Przyszłych szybowników interesuje klasa druga. Charakteryzuje się ona węższym zakresem analizy stanu zdrowia niż klasa pierwsza, która wymagana jest chociażby w przypadku osób ubiegających się o licencję pilota zawodowego czy liniowego. Badanie pod kątem klasy drugiej obejmuje m.in. kandydatów na pilotów turystycznych oraz szybowcowych. Wielu pilotów i lekarzy odradza wykonywać badanie na klasę pierwszą "na zaś" ze względu na większe koszty i szczegółowość samego procesu. Na tym etapie, gdy nadal nie ma się pewności czy lotnictwo na pewno spełni oczekiwania, jest to całkowicie niepotrzebny wydatek.

Z Centrum Medycyny Lotniczej LUX MED, które jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce uprawnionych do wydawania orzeczeń lotniczo-lekarskich, skontaktowałem się na miesiąc przed planowaną wizytą za pośrednictwem poczty elektronicznej. Sam proces zapisywania się przebiega sprawnie, a pracownicy placówki informują o dostępnych terminach i dalszych krokach. Budynek LUX MED znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Chopina w Warszawie, a z usług centrum korzystają m.in. piloci i załogi pokładowe Polskich Linii Lotniczych LOT.


Do centrum medycznego stawiłem się z samego rana. Następnie uiściłem wymaganą opłatę i rozpocząłem obchód po kilku gabinetach lekarskich. Tam lekarze specjaliści wykonują podstawowe czynności sprawdzające ogólną sprawność i zdrowie organizmu. Badany jest m.in. wzrok, którego wada wcale nie jest jednoznaczna z negatywną opinią orzecznika. Ważne, aby na samo badanie wzroku stawić się w okularach (soczewkach) używanych na co dzień. Jednym z elementów całego procesu medycznego jest badanie laboratoryjne krwi i moczu. Można je wykonać samodzielnie. Pozwoli to skrócić czas pobytu w Warszawie do jednego dnia.


Ostatnią, ale najważniejszą rzeczą przed opuszczeniem placówki jest wizyta w gabinecie lekarza-orzecznika. Ten podsumowuje wszystkie zebrane w ciągu dnia wyniki, ocenia ogólną sprawność organizmu i po medycznym potwierdzeniu, że organizm funkcjonuje prawidłowo wydaje pozytywną opinię. Całość przebiega sprawnie, więc po kilku, szybko mijających godzinach można z uśmiechem na twarzy i dokumentem orzeczenia lotniczo-lekarskiego w ręce opuścić budynek Centrum Medycyny Lotniczej LUX MED. Badania lotniczo-lekarskie klasy drugiej nie należą do najbardziej szczegółowej analizy zdrowia przyszłego pilota. Nie należy się więc przesadnie obawiać wizyty w ośrodku, ponieważ każdy ogólnie zdrowy psychicznie i fizycznie pacjent nie powinien mieć większych problemów z uzyskaniem pozytywnej opinii orzecznika.


Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów, czyli zaświadczenia o ukończeniu szkolenia teoretycznego oraz orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy drugiej można z podniesioną głową ruszyć na podbój przestworzy. No, prawie… W kolejny odcinku opowiemy o części praktycznej szkolenia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy