Wizz Air i Ryanair: Wyższe przewozy w czerwcu 2021 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
05 lipca 2021 09:00
Dla największych linii budżetowych obecnych na polskim rynku czerwiec br. okazał się znacznie lepszym miesiącem niż maj. Jednak ani Ryanair, ani Wizz Air nie osiągnęły jeszcze nawet połowy przewozów z 2020 r.
Reklama

W czerwcu br. Ryanair przewiózł 5,3 mln pasażerów. Jest to 37,3 proc. liczby podróżnych z czerwca 2019 r. To najlepszy rezultat od sierpnia 2020 r., kiedy Irlandczycy osiągnęli 41 proc. poziomu z ostatniego roku przed pandemią. Nie gorzej spisał się Wizz Air. Lider przewozów budżetowych w Europie Środkowowschodniej obsłużył niespełna 1,6 mln podróżnych, co stanowi 43.1 proc. przewozów osiągniętych w czerwcu 2019 r. Postępy w dynamice przewozów w stosunku do 2019 r. ilustruje Wykres 1 poniżej.

Wykres 1

Pomimo, że Wizz Air szybciej wraca do wielkości przewozów sprzed koronakryzysu, to Ryanair może pochwalić się wyższym wskaźnikiem wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). W czerwcu SF Wizz Aira wyniósł tylko 64 proc. natomiast przewoźnik z Dublina uzyskał poziom 72 proc. Ten parametr dla obu linii jest gorszy niż w maju (66,1 proc. Wizz Air i 79 proc. Ryanair), co świadczy o silniejszej skłonności do zwiększania oferowania, przy czym bardziej odważny w tym trendzie jest Wizz Air. Na powrót do SF z 2019 r. będzie trzeba jeszcze poczekać. W tamtym roku ten wskaźnik oscylował wokół 90 proc. w przypadku każdej z omawianych tu linii.


W sumie w czerwcu br. obaj przewoźnicy przewieźli ponad 6,8 mln pasażerów, a po sześciu miesiącach narastająco prawie 14,8 mln. W pierwszym półroczu 2019 r. Ryanair i Wizz Air obsłużyli niespełna 91 mln podróżnych. Z kolei w 2020 r. z usług obydwu linii skorzystało 36 mln klientów. Zatem wyniki pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. są na poziomie 16 proc. analogicznego okresu 2019 r. i 41 proc. ubiegłego roku. Wykres 2 przedstawia miesięczne liczby przewiezionych pasażerów w latach 2019-2021.

Wykres 2

Tak jak się spodziewaliśmy czerwiec był miesiącem silnego odbicia, zwłaszcza dla Ryanaira, który prawie potroił swoje przewozy z maja br. Natomiast wzrost odnotowany przez Wizz Aira w ubiegłym miesiącu nie przekroczył dwukrotnie liczb z wcześniejszego miesiąca. Lipiec, sierpień i wrzesień powinny być jak zwykle najlepszymi miesiącami w roku dla obu przewoźników. Obie linie budżetowe potrzebują jednak dobrego trzeciego kwartału, żeby odbudować ruch i zbliżyć się do poziomów sprzed pandemii. Ten optymistyczny scenariusz może jednak się nie ziścić, bo wirusolodzy przewidują nadejście czwartej fali COVID-10 już na przełomie sierpnia i września br.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama