Gdańsk: 100 tys. pasażerów w pierwszym kwartale

19 kwietnia 2021 09:30
Gdańskie lotnisko podsumowało minione trzy, naznaczone pandemią i obostrzeniami miesiące. W tym okresie przez port w Rębiechowie przewinęło się nieco ponad 100 tys. podróżnych.
Reklama
Nastroje w Gdańsku zdecydowanie nie mogą być najlepsze, choć każdy spodziewał się niekorzystnych wyników. Mając na uwadze wszechobecne restrykcje, przekroczenie bariery 100 tys. pasażerów w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. i tak wydaje się przyzwoitym rezultatem. Z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy skorzystało w tym okresie dokładnie 105 tys. podróżnych, czyli o ponad 88 proc. mniej niż w analogicznym czasie przed rokiem. Wykonano w sumie 3,3 tys. operacji lotniczych (spadek o 64 proc.). Najlepszy wynik osiągnięto w styczniu (ponad 40 tys. pasażerów), choć procentowo najmniejszy spadek odnotowano w marcu (spadek o niespełna 60 proc.).


- Wyniki za pierwszy kwartał 2021 nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10% pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Najwięcej pasażerów odleciało z Rębiechowa do Amsterdamu (18 tys. osób), Warszawy (13 tys.) i Sztokholmu (9 tys.). Jedyne wzrosty odnotowano w sektorze usług towarowych. W ciągu trzech miesięcy odprawiono w Trójmieście ponad 2 tys. ton ładunków, notując tym samym wzrost o 16 proc. Niemniej jednak, cargo stanowi zaledwie 1,5 proc. przychodów gdańskiego lotniska. Pomimo niezadowalającego wyniku port lotniczy przygotowuje się do intensywnego okresu wakacyjnego. Z Gdańska będzie można wybrać jeden z 82 kierunków dostępnych w ofercie przewoźników, choć liczba ta ulega zmianie praktycznie z dnia na dzień. Linie lotnicze ostatnimi czasy potrafią zaskakiwać podróżnych i uruchamiać zupełnie nowe połączenia na ostatnią chwilę. Przedstawiciele lotniska nie ukrywają, że prowadzą intensywne rozmowy z przewoźnikami w sprawie kolejnego, interesującego wzbogacenia siatki połączeń z Trójmiasta.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy