Ryanair i Wizz Air: Niespełna 3,8 mln pasażerów w pierwszym kwartale 2021 r.
Wizz Air i Ryanair upubliczniły wyniki przewozów pasażerskich za marzec 2021 r. Pierwszy kwartał br. okazał się jednym z najgorszych okresów w trakcie pandemii.
Reklama
Marzec br. miał być zdecydowanie lepszy od drugiego miesiąca roku. To przewidywanie potwierdziło się w stosunku do Wizz Aira, który przewiózł o 25 proc. pasażerów więcej. Natomiast Ryanair odnotował stagnację. Liczba przewiezionych podróżnych w marcu prze Irlandczyków była taka sama jak w lutym br. W ubiegłym miesiącu, w liczbach bezwzględnych Wizz Air przewiózł 480 tys. pasażerów, a Ryanair 500 tys. Pomimo wzrostów Wizz Aira nadal nie widać ożywienia, co pokazuje Wykres 1 przedstawiający wyniki z ostatnich 36 miesięcy.
Wykres 1
W sumie w pierwszym kwartale 2021 r. obie linie przewiozły niespełna 3,8 mln pasażerów. Dla porównania przypomnijmy, że w tym samym kwartale ub.r. zsumowany rezultat obu przewoźników wyniósł prawie 35 mln, a w 2019 r. ponad 38 mln pasażerów. Obie linie odnotowały też znacznie niższy wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). Wizz Air podał, że w marcu osiągnął SF w wysokości 62,5 proc. (spadek o 7,3 punktów w stosunku do lutego), a Ryanair na poziomie 77 proc. (spadek o 1 punkt). Po raz kolejny widać, że Wizz Air podchodzi bardziej liberalnie do wykonywania lotów niż jego Irlandzki konkurent. Ta prawidłowość może wynikać z faktu, że na niektórych połączeniach w Europie Środkowo-Wschodniej koszty zmienne Wizz Aira są niższe od kosztów Ryanaira, co pozwala temu pierwszemu na latania ze znacznie niższym SF.
Porównanie wyników obu przewoźników do przed pandemicznego roku 2019 r. dowodzi, że kryzys ma się jeszcze całkiem dobrze. Ryanair przewiózł zaledwie 4,8 proc. pasażerów w porównaniu do marca 2019 r., a Wizz Air 17,6 proc. Pierwszy kwartał 2021 r. jest tylko niewiele lepszy od drugiego kwartału 2020 r. Trwającą katastrofę najlepiej widać na Wykresie 2.
Wykres 2
Święta wielkanocne w kwietniu powinny dać impuls do większej liczby podróży lotniczych w Europie. Na ile jednak okres wakacyjny z pandemicznymi restrykcjami przyczyni się do wzrostu popytu jest obecnie zagadką. W kwietniu 2019 r. Ryanair i Wizz Air gościli na swoich pokładach łącznie 16,8 mln podróżnych, jeśli w tym samym miesiącu br. przewiozą 8 mln pasażerów będą mogli uznać ten wynik za spory sukces.
Fot.: Materiały prasowe