Lufthansa Group zmniejsza flotę o 115 samolotów

5 marca 2021 08:30
Niemiecki gigant opublikował wyniki finansowe za rok 2020. Sprawozdanie Lufthansa Group oddaje
niespotykaną dotychczas skalę załamania europejskiej branży lotniczej.
Reklama
Ogłoszony wczoraj (04.03) raport obejmuje skonsolidowane wyniki finansowe przewoźników Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings i Lufthansa Cargo oraz firmę obsługi technicznej samolotów Lufthansa Technik i przedsiębiorstwa cateringowego LSG.


Przychody niemieckiego holdingu wyniosły 13,6 mld euro, czyli spadły o 63 proc. w stosunku do 2019 r. Strata operacyjna zamknęła się kwotą 5,5 mld euro. Dla porównania w 2019 r. Grupa odnotowała zysk z działalności operacyjnej na poziomie 2 mld euro. Strata netto wyniosła 6,7 mld euro. Przewoźnicy Grupy Lufthansy wykonali tylko 390 tys. lotów (spadek o 67 proc.) i obsłużyli zaledwie 36,5 mln pasażerów (spadek o 76 proc.). Wskaźnik załadowania (load factor, LF) określany na podstawie zrealizowanych pasażerokilometrów (RPK) i dostępnych siedzeniokilometrów (ASK) wyniósł 63,2 proc. i był niższy o ponad 19 punktów procentowych od poziomu z 2019 r.

Najsłabsze wyniki wśród segmentów biznesowych Lufthansa Group osiągnęły linie sieciowe składające się z Lufthansy, SWISS, Austrian Airlines i Brussels Airlines. Podmioty te w sumie straciły 4,6 mld euro. Działalność Eurowings przyniosła stratę 802 mln euro. Lufthansa Technik i LSG odnotowały w sumie ponad 660 mln euro straty. Jedynym segmentem Grupy, który w 2020 r. przyniósł zysk była tzw. logistyka, czyli Lufthansa Cargo. Przewozy towarów zapewniły zysk w kwocie 772 mln euro, a w 2019 r. zysk tego segmentu wyniósł niespełna 1 mln euro.

W tym miejscu warto przytoczyć wyniki Austrian Airlines, które wielkością są zbliżone do LOT-u i których wyniki mogą dać pewne wyobrażenie, jak w 2020 r. poradził sobie polski przewoźnik. W 2020 r., w stosunku do 2019 r., austriacka linia straciła 78 proc. przychodów. Strata operacyjna wyniosła 381 mln euro. Zmniejszono zatrudnienie o 8 proc. Austrian wykonał zaledwie 42 tys. operacji lotniczych (spadek o 70 proc.) i przewiózł 3,1 mln pasażerów (spadek o 79 proc.), a LF wyniósł niespełna 62 proc.

Powód fatalnych wyników Grupy jest na tyle oczywisty, że szefostwo holdingu nie musiało go nawet uzasadniać. Na uwagę zasługują natomiast trzy kwestie. Pierwszą z nich jest sposób poradzenia sobie z kryzysem i szybkość reakcji. Drugą pomysł na spłatą ogromnej pomocy publicznej otrzymanej od władz Republiki Federalnej. Wreszcie trzecią prognoza na następne lata.


Obecny kryzys jest sprzedawany przez zarząd akcjonariuszom Grupy, jako szansa na szybszą strategiczną transformację. Po pandemii Lufthansa Group ma być mniejsza, sprawniejsza, skoncentrowana na przewozach lotniczych, zintegrowana oraz zdolna do generowania zysku i wartości. Aby to osiągnąć Grupa w zeszłym roku ograniczyła o 20 proc. liczbę stanowisk kierowniczych, zwolniła 28 tys. pracowników (20 proc.), zredukowała wydatki kapitałowe o 67 proc., wycofała wszystkie samoloty, które miały więcej niż 25 lat, zamknęła działalność linii SunExpress Deutschland, rozpoczęła wygaszanie operacji Germanwings i zawarła „kryzysowe” umowy ze wszystkimi związkami zawodowymi.

Warto przyjrzeć się bliżej redukcji floty. Zarząd Grupy zdecydował o wycofaniu aż 115 samolotów, w tym aż 97 bezpowrotnie. W tej liczbie najwięcej będzie airbusów z rodziny A320, bo aż 40, co jednak zostanie ostatecznie potwierdzone po negocjacjach z producentem. Drugą największą grupą wycofywanych samolotów będzie 29 szerokokadłubowców, a wśród nich 19 airbusów (A330, A340 i A380) oraz 10 boeingów (B747, B767 i MD-1F). Lufthansa Group pozbędzie się też 28 bombardierów. Nie jest do końca jasny los 8 airbusów A380, które według raportu zostały wycofane tymczasowo, co kłóci się jednak z wypowiedzą Carstena Spohra, prezesa Grupy, który zasugerował, że największe samoloty nie wrócą już do eksploatacji w barwach Lufthansy.

Drugim, po opanowaniu kryzysu, najważniejszym wyzwaniem dla Grupy jest spłata wielkiego zadłużenia. Przypomnijmy, że niemiecki holding otrzymał w sumie 9 mld euro wsparcia, głównie od rządu niemieckiego, ale również od Austrii, Belgii i Szwajcarii. Pomoc została udzielona w formie dokapitalizowania i pożyczek. Od czerwca 2020 r. do lutego 2021 r. Grupa przeprowadziła szereg operacji na rynkach kapitałowych, które umożliwiły jej pozyskanie 3,7 mld euro. Gros tej kwoty (3,2 mld euro), stanowią wyemitowane obligacje. Ich wykup został rozłożony na lata 2025, 2026 i 2028. Dzięki tym środkom 1 mld z 9 mld euro pomocy został już w pełni spłacony. Niezależnie od tych działań według prezentacji dla akcjonariuszy, do 31 grudnia 2020 r. z pełnej sumy wsparcia zostało wykorzystane jedynie 3,3 mld euro.


Wreszcie trzecim bardzo ważnym zagadnieniem jest prognoza sytuacji ekonomicznej i ruchu lotniczego w nadchodzących latach. Według Grupy Produkt Krajowy Brutto (PKB) państw europejskich będzie rósł w latach 2021-2024 w przedziale od 1,8 do 4,2 proc. rocznie, przy czym PKB Niemiec, wzrośnie nieco wolniej. Lufthansa spodziewa się zmienności na rynkach walutowych i kapitałowych oraz obniżki cen ropy naftowej. Ruch lotniczy w 2021 r. powinien osiągnąć ok. 50 proc. poziomu z 2019 r. Jeśli jednak sprawdzi się ostatni scenariusz opracowany przez Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA) to w br. uda się osiągnąć zaledwie 38 proc. przewozów z ostatniego roku przed pandemią. Lufthansa zakłada też, że przewozy towarowe wzrosną o 13 proc. dzięki poprawie sytuacji gospodarczej.

Wszystkie te prognozy są uzależnione od rozwoju pandemii, postępów w szczepieniach i ich skuteczności. Grupa zakłada, że w 2024 r. będzie oferować 90 proc. liczby ASK z 2019 r. Lufthansa po raz kolejny powtarza tezę, że najszybciej wróci popyt na podróże prywatne, a najwolniej wracać będą pasażerowie długodystansowi i biznesowi. Tych ostatnich może być w przyszłości mniej z uwagi na rozwój i coraz powszechniejszą akceptację systemów komunikowania się na odległość.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy