Bilety w Lufthansie za... 9 euro

23 stycznia 2021 17:56
Lufthansa poinformowała, że aby móc utrzymać sloty na głównych lotniskach, przewoźnik wykona loty oferując bilety za jedyne 9 euro. Jest to zaskakująca informacja biorąc pod uwagę fakt, że prezes Lufthansy zasłynął z bardzo mocnej krytyki tak niskich taryf.
Reklama
Ze względu na ograniczoną przepustowość lotnisk, wiele z nich posiada system slotów, dzięki którym linia lotnicza może być pewna, że w określonym czasie będzie mogła wykonać zaplanowaną operację. Szczególnie cenne są sloty w dużych portach lotniczych. Regulacje europejskie korzystają z zasady "use it or lose it" (wykorzystaj lub strać). Zgodnie z nią przewoźnik posiadający sloty musi wykonać minimum 80 proc. operacji zaplanowanych na dane lotnisko. W przypadku nieprzekroczenia progu wykorzystania slotu zostaje on utracony. W związku z tym na początku pandemii mieliśmy do czynienia z kuriozalną sytuacją, w której na wielu kierunkach w samolotach obecnych było zaledwie kilku pasażerów bądź lot wykonywany był na pusto. Wszystko po to, aby wykonać co najmniej 80 proc. operacji w określonym przedziale czasowym.

Opisywana zasada została zawieszona do końca 2020 roku, a w grudniu ub. roku Komisja Europejska zaproponowała obniżenie wymaganego progu wykonanych operacji do 40 proc. bazując na poziomie ruchu lotniczego w Europie.


Lufthansa szacuje, że w I kwartale 2021 roku wykona zaledwie 20 proc. lotów w porównaniu do czasu przed pandemią. W związku z tym Carsten Spohr, prezes linii lotniczej, poinformował o zamiarach sprzedaży biletów za 9 euro na niektórych trasach, co miałoby zapobiec wykonywaniu lotów bez pasażerów.

- Każda linia lotnicza, która operuje z centrów przesiadkowych zrobi wszystko, co tylko jest możliwe, aby zachować swoje sloty. Jeśli więc mamy latać na pusto, to wolę sprzedać bilety po 9 euro i utrzymać nasze połączenia w systemie. Oddanie najważniejszych działek czasowych w najważniejszych punktach przesiadkowych byłoby z wielką szkodą dla naszych pracowników, ale także dla Air France, British Airways czy KLM - powiedział Carsten Sophr, prezes Lufthansy.

Tego typu wypowiedź ze strony Sophra może być zaskoczeniem, ponieważ prezes Lufthansy niejednokrotnie krytykował tanie bilety miedzy innymi Ryanaira. Jeszcze w 2019 roku w czasie zgromadzenia Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) w czasie swoich wypowiedzi mówił on, że "bilety za mniej niż 10 euro tworzą niezdrowe warunki" oraz że ich sprzedaż jest "ekonomicznie oraz ekologicznie nieodpowiedzialna".


Z kolei w listopadzie ub. roku szefowie Ryanaira oraz Wizz Aira mówili jednym głosem nawołując do przywrócenia standardowych zasad korzystania ze slotów wraz z pierwotnym minimalnym progiem wykorzystania na poziomie 80 procent. Ich zdaniem pobudziłoby to ruch lotniczy w sezonie letnim 2021 roku. Niewątpliwie również byłaby to szansa dla przewoźników niskokosztowych ze stabilnym budżetem na zyskanie slotów na głównych lotniskach, jeśli część linii lotniczych nie byłaby w stanie spełnić wymogów i utraciłaby posiadane sloty.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy