Lufthansa żegna się z Boeingami 747

5 listopada 2020 08:30
W środę (4.11) jeden z boeingów 747-400 w malowaniu niemieckiego przewoźnika został wysłany na cmentarzysko samolotów na pustyni Mojave. Z powodu pandemii COVID-19, Lufthansa nie widzi w swojej flocie długiej przyszłości dla tych maszyn.
Reklama
Z uwagi na pustoszącą branżę lotniczą pandemię koronawirusa, wszystkie dziewięć maszyn Boeing 747-400 użytkowane przez Lufthansę jest obecnie uziemionych. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektóre z nich nie wrócą już do obsługi pasażerów. 23-letni 747-400 o znakach rejestracyjnych D-ABVP został wysłany do Victorville na pustyni Mojave, gdzie najprawdopodobniej zostanie zezłomowany.

Większość Boeingów 747 Lufthansy przez ostatnie pół roku znajdowała się na lotnisku Enschede Twente w Holandii. Kilka dni temu okazało się, że maszyny nie mogą opuścić lotniska, ponieważ ich masa jest zbyt duża w stosunku do długości drogi startowej, o czym nie pomyślano kierując tam samoloty kilka miesięcy wcześniej. Ostatecznie, za pomocą specjalnego pozwolenia holenderskiego urzędu odpowiedzialnego za lotnictwo, D-ABVP odleciał do Frankfurtu, a stamtąd do Victorville.


D-ABVP wykonał swój pierwszy lot na początku 1997 r., po czym 25 lutego został dostarczony Lufthansie. Początkowo nosił nazwę Brema. Jego ostatni komercyjny lot odbył się 17 kwietnia 2020 r. i był to rejs z Rijadu (Arabia Saudyjska) do Frankfurtu. 13 lipca został przetransportowany na lotnisko Enschede Twente w Holandii, gdzie przebywał do teraz.

We wrześniu br. Lufthansa zdecydowała się na długoterminowe uziemienie czterosilnikowych airbusów A380 oraz A340-600. Maszyny zostały wysłane do Teruel, hiszpańskiego cmentarzyska samolotów. Jest coraz mniej prawdopodobne, że A380 wróci do floty Lufthansy, chyba że nastąpi nieoczekiwane i gwałtowne ożywienie rynku lotniczego.

Najprawdopodobniej D-ABVP nie będzie jedynym 747-400 wycofanym z floty Lufthansy w najbliższej przyszłości. Linia posiada także 19 egzemplarzy najnowszej generacji Boeinga 747, modelu -8i. Ze względu na lepszą wydajność i mniejsze koszty użytkowania tych samolotów, na chwilę obecną nie jest planowane ich wycofanie.

Fot.: P. Bożyk, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy