Apele o wprowadzenie powszechnych testów na COVID-19

25 września 2020 09:00
1 komentarz
Sytuacja na rynku pasażerskich przewozów lotniczych jest niewyobrażalnie zła. Spadki ruchu w kolejnych miesiącach Sezonu Lato 2020 przekraczają 90 proc. Wciąż nie widać oznak radykalnej poprawy. Szansą mogą być szybkie, powszechne testy przed lotem.
Reklama
W Europie od początku sierpnia trend wzrostowy właściwie zatrzymał się. Dowodzą tego bardzo niskie poziomy rezerwacji w kolejnych tygodniach i miesiącach. Równocześnie rozpoczęła się druga fala zachorowań. Padają kolejne rekordy w bardzo wielu krajach, w tym w Polsce. Wciąż odległa jest perspektywa wprowadzenia skutecznej szczepionki.


W obecnej sytuacji jednym z najważniejszych czynników hamujących odradzanie się rynku lotniczego jest brak zaufania potencjalnych pasażerów do bezpieczeństwa podróży. Rządy bardzo wielu krajów wprowadzają i uaktualniają listy krajów, z których podróż lotnicza jest zakazana. Alternatywnym środkiem bezpieczeństwa jest przymusowa kwarantanna. A ona skutecznie blokuje prawie cały ruch. Jak stwierdza w kolejnych komunikatach IATA pandemia praktycznie zniszczyła światowy system transportu lotniczego. I to na bardzo wiele miesięcy. Bardzo znacznej części linii lotniczych grozi bankructwo.


Według nieaktualnych już prognoz straty całego sektora mogą przekroczyć w 2020 roku 80 mld dolarów. Nowe prognozy będą znacznie wyższe. Ogromna grupa linii nie przetrwa bez pomocy publicznej. Tymczasem wiele krajów ma inne priorytety. A stan światowego systemu transportu lotniczego ma bezpośredni wpływ na całą globalną gospodarkę i tempo, w jakim będzie wychodziła z tak głębokiego kryzysu. Zapewnia ona 65 mln miejsc pracy.

Zdaniem IATA jednym z absolutnych priorytetów powinno być obecnie rozwinięcie i wprowadzenie globalnego systemu skutecznych, niezbyt drogich i wymiernych (scalable) testów na COVID-19, którym poddawani byliby wszyscy pasażerowie rejsów międzynarodowych przed odlotem. Powinno to być alternatywnym rozwiązaniem dla wymogu kwarantanny. Byłaby też szansa na znaczne ograniczenie przypadków wprowadzania długich list krajów objętych embargiem podróży. IATA deklaruje gotowość współpracy, za pośrednictwem ICAO, z władzami i organizacjami odpowiedzialnymi za kwestie zdrowotne, przy wprowadzaniu tego systemu.


Rozwiązanie proponowane przez IATA uważane jest za kluczowe przez linie lotnicze. Ostatnio apel taki wystosował zarząd Grupy Lufthansy. Na razie linie lotnicze próbują rozwiązań doraźnych i chyba raczej mało skutecznych. Wprowadzają możliwości bezpłatnych zmian rezerwacji, zamiany niewykorzystanych biletów na bony podróżne itp. Niestety i w tej kwestii widzimy, że przyszłość całego globalnego systemu transportu lotniczego, w ogromnym stopniu, zależy od czynników poza jego kontrolą.

Ostatnie komentarze

gość_2c5ad 2020-09-25 09:12   
gość_2c5ad - Profil gość_2c5ad
scalable - raczej chodzi o system, ktory moglby w razie potrzeby zwiekszyc szybko ilosc zbadanych probek, np. jakies miasto organizuje final LM i bedzie przezywalo najazd kibicow.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy