Rosja: Niedźwiedź uniemożliwił lądowanie samolotu

24 sierpnia 2020 09:42
Lot rosyjskiej taniej linii lotniczej S7 niemal zakończył się tragicznie, po tym jak lądujący piloci w ostatniej chwili zauważyli na drodze startowej niedźwiedzia. Do incydentu doszło w poniedziałek (17.08), jednak sprawa dopiero w ostatnich dniach wyszła na światło dzienne
Reklama
Niebezpieczna sytuacja miała miejsce podczas lądowania rejsu o numerze S75219 z Nowosybirska do Magadanu. Piloci w ostanim momencie dostrzegli zagrożenie i odeszli na drugi krąg. Airbus A320neo wylądował bezpiecznie 20 minut później – do tego czasu nieproszony gość opuścił już pas startowy.

Samolotem obsługującym trasę był dwuletni Airbus A320neo (VQ-BRI) dostarczony do S7 z bezpośrednio z fabryki w Hamburgu w październiku 2018 r. Podczas lądowania, samolot zdążył zejść na wysokość ok. 500 stóp (ok. 152 m) nad poziomem gruntu, gdy załoga zauważyła, że droga startowa jest zajmowana przez duże zwierzę. Jak się póżniej okazało, był to niedźwiedź brunatny.


Konsekwencje zderzenia ze zwierzęciem mogły okazać się tragiczne nie tylko dla drapieżnika, ale także dla pasażerów. To nie pierwszy raz, kiedy Rosja ma problemy z niedźwiedziami wchodzącymi na teren lotniska. W czerwcu 2019 r. roku port lotniczy Pietropawłowsk na Kamczatce musiał zostać zamknięty niemal na cały dzień po tym, jak niedźwiedź wdarł się na teren lotniska. Zwierzęcia nie udało się wówczas schwytać, a ruch lotniczy został przywrócony dopiero, kiedy niedźwiedź sam opuścił teren portu lotniczego. Powodem takich problemów jest zaniedbana infrastruktura mniejszych rosyjskich lotnisk.

W styczniu tego roku samolot Airbus A320 linii Etihad zderzył się z dzikiem podczas lądowania w stolicy Pakistanu, Islamabadzie. Nikt poza dzikim zwierzęciem nie został ranny, jednak zderzenie z dużym zwierzęciem, takim jak niedźwiedź, może wyrządzić znacznie poważniejsze szkody.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy