Ważą się losy pomocy publicznej dla Lufthansa Group

22 czerwca 2020 12:03
25 czerwca br. zbierze się nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy Lufthansa Group. Właściciele spółki mają zatwierdzić program ratunkowy wart 9 mld euro, ale wynik głosowania nie jest pewny.
Reklama
Akcje Lufthansa Group na frankfurckiej giełdzie spadły dziś (22.06) rano o 5,7 proc., podaje agencja Reuters. Ta znaczna obniżka akcji jest związana z niepewnym losem pomocy publicznej, jaką niemiecka grupa ma uzyskać do rządu federalnego. Przypomnijmy, że w związku z kryzysem COVID-19 niemieckie państwo ma wesprzeć Lufthansę kwotą 9 mld euro w zamian za 20 proc. akcji lotniczego giganta. Ten plan ma zatwierdzić nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy zwołane na 25 czerwca br.

Największy prywatny udziałowiec Lufthansa Group, miliarder Heinz-Hermann Thiele, ma jednak do wynegocjowanego planu poważne zastrzeżenia. W liście do pracowników prezes Lufthansy, Carsten Spohr, napisał, że grupa prowadzi intensywne rozmowy z rządem i większymi akcjonariuszami, których celem jest znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania przed zgromadzeniem w najbliższy czwartek. Grupa ostrzegała w zeszłym tygodniu, że brak zgody akcjonariuszy na plan ratunkowy zmusi ją do ubiegania się o ochronę przed wierzycielami na mocy niemieckiego prawa upadłościowego.


Zgoda wymaga wsparcia ponad dwóch trzecich akcjonariuszy. Co prawda Thiele posiada tylko 15,5 proc. głosów, ale przy mobilizacji kilkunastu mniejszych udziałowców może zablokować zaplanowany program ratunkowy. Główną obiekcją miliardera jest zbyt duży udział niemieckiego państwa we władzach Lufthansy po zatwierdzeniu pomocy. Thiele ma spotkać się dziś z ministrem gospodarki, aby przedstawić swoje uwagi do wspieranego przez państwo programu ratunkowego.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz stwierdził dziś, że spodziewa się osiągnięcia porozumienia w sprawie Lufthansy. - Przeprowadziliśmy bardzo solidną dyskusję, z zarządem Lufthansy i radą nadzorczą. Opracowaliśmy bardzo dobrą propozycję, którą uzgodniliśmy z Komisją Europejską, więc myślę, że po wyjaśnieniu naszej propozycji osiągniemy konsensus - powiedział Scholz. - To naprawdę bardzo dobrze przemyślany pomysł. Myślę, że Lufthansa była bardzo efektywną firmą przed kryzysem, więc naszym obowiązkiem jest sprawić, aby przetrwała pandemię COVID-19 - dodał.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy