Horała: Być może część aktywów LOT-u trzeba przenieść do innej spółki

14 czerwca 2020 12:12
22 komentarzy
Być może część aktywów LOT-u będzie trzeba przenieść do nowej spółki - mówił Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, w rozmowie na antenie Radia Zet. Pełnomocnik ds. CPK nie dopuszcza opcji, że LOT może przestać latać.
Reklama
Horała przyznał, że sytuacja polskiego przewoźnika jest obecnie bardzo trudna, podobnie jak wszystkich przewoźników lotniczych w Europie. Wiceminister zaznaczył, że wsparcie państwa dla LOT-u jest koniecznością, ale stosowana jest również racjonalizacja w zarządzaniu i ograniczenie kosztów. W tym ma pomóc obniżenie pensji pracowników i zmniejszenie liczby etatów np. do 1/2 etatu. Horała podkreślił, że zwalnianie ludzi było zawsze ostatecznością.

Wiceminister zapowiedział, że nie ma takiej możliwości, aby polski przewoźnik upadł. Na pytanie o cel powstania nowej spółki akcyjnej LOT Polish Airlines, o którym Pasazer.com poinformował jako pierwszy w Polsce, Horała powiedział, że "być może jakaś racjonalizacja zarządzania aktywami - to jest jeden z manewrów, które firmy stosują w trudnych czasach".

- Być może np. część aktywów trzeba przenieść do tej spółki i w ten sposób polepszy to sytuację firmy - mówił Horała. - To są już szczegółowe pytania. Ja naprawdę nie jestem zarządem tej spółki - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że LOT nie zniknie z polskiego i europejskiego nieba, natomiast rozważane są pewne manewry prawne czy gospodarcze, aby polska linia została uratowana. Jak wcześniej wskazywaliśmy, jednym ze sposobów ratunku przewoźnika mogłaby być upadłość kontrolowana spółki PLL LOT SA i przejęcie działalności przez nowy podmiot, jakim jest utworzona niedawno spółka LOT Polish Airlines SA.

Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, nazwał wtedy te doniesienia fake newsami i plotkami.


- LOT nie upadnie w rozumieniu takim, że będą dalej pracować ludzie, będą latać samoloty, ta firma zostanie ocalona i zachowana. Natomiast czasem w trudnych czasach różne manewry prawne, gospodarcze trzeba stosować - ja tu nie będę ingerował zarządowi. Jak do tej pory jest to zarząd, który doprowadził LOT do znakomitej pozycji, do rozkwitu - zapewnił Horała.

Sposób ten był praktykowany w przeszłości przez kilka linii lotniczych w Europie - m.in. przez Alitalię (kilkukrotnie) i Brussels Airlines, zaś sam mechanizm kontrolowanej upadłości jest de facto jednym ze sposób ratowania przewoźnika. O tym, że przewoźnik może być wspierany zewnętrznymi zastrzykami pieniędzy mówił już wcześniej wicepremier Sasin.

- Uderzył w LOT kryzys koronawirusowy, absolutnie niezawiniony przez tę firmę. My zrobimy wszystko, żeby pomóc. Zarząd też robi wszystko, żeby firmę uratować. Jestem przekonany, że te działania zakończą się sukcesem i LOT, który jest najbardziej agresywną, najszybciej rozwijającą się linią lotniczą, kiedy ta stopklatka w ruchu lotniczym się skończy, to wysforuje się jeszcze bardziej do przodu - podkreślił wiceminister.

Wiceminister odniósł się także do pytań o obniżenie pensji zarządu polskiego przewoźnika. - LOT to moja działka, choć zarządza tym Ministerstwo Aktywów Państwowych, a nie ja bezpośrednio. Nie znam szczegółów tego porozumienia - zaznaczył Horała.

Jednocześnie pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że członkowie zarządu LOT-u pracują prawie 24 godziny na dobę i nieraz w środku nocy wymieniają się z nim mailami i telefonami. - Jest to trochę inna sytuacja od kogoś, kto jest na postojowym i nie pracuje - dodał Horała.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2f815 2020-06-17 23:17   
gość_2f815 - Profil gość_2f815
jeden z wiekszych debili tego kretynskiego rzadu
gość_a0177 2020-06-17 11:04   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Każda kolejna decyzja jaka podejmuje ten rząd jest jeszcze bardziej idiotyczna niż poprzednia.
Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze wyniki zachorowań w Portugalii i w Polsce i widać kto jest w czarnej d... z tym wirusem.
A z innej strony, czy Wizz tez blokuje co drugie siedzenie na lotach do/z Polski ???
gość_a0177 2020-06-16 19:26   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Tak na koniec info dla Zarządu.
Mało kto wierzy w Was. Nie pracuje w LoT ale mam trochę znajomych w tej firmie i przesłanie płynie jedno - niemal każdy z personelu latającego jest na etapie szukania innego zatrudnienia. I nawet nie w lotnictwie!
Mieć pracowników z takim morale i taka motywacja to dramat. Do tego debile na stołkach dyrektorskich.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy