Air France i KLM planują wznowienie rejsów do Polski

23 kwietnia 2020 16:06
7 komentarzy
Obie linie chciałyby rozpocząć loty z/do Polski, tak szybko, jak będzie to możliwe. Holenderski KLM planuje wznowienie lotów do Amsterdamu od 3 maja, a Air France do Paryża od 10 maja b.r. Na razie przywrócenie lotów do/z naszego kraju ma dotyczyć tylko Warszawy.
Reklama
Szczegóły dotyczące rozkładu i częstotliwości lotów w tygodniu będą podane w późniejszym terminie. To, czy wznowienie operacji będzie możliwe, zależy jednak od decyzji władz państwowych, w zależności od bieżącego poziomu epidemii. Jednocześnie obie linie wprowadzają szereg środków ostrożności i higieny, aby zapewnić podróżnym i załogom lepszą ochronę. Klienci, których loty odwołano lub sami decydują się na odroczenie lub rezygnację z podróży, mogą nadal korzystać z elastycznych zasad.


Plany dotyczące Polski

Linie dostosowują swoje rozkłady do aktualnej sytuacji, w oparciu o decyzje poszczególnych krajów o otwarciu ich granic, jak też o zgodę na wjazd zagranicznych pasażerów do Francji i Holandii, gdzie znajdują się porty macierzyste Air France i KLM. Przewoźnicy uwzględnili loty do/z Warszawy w swoim planie lotów na maj, jednak wszystko zależy od aktualnej sytuacji. KLM planuje wrócić na warszawskie lotnisko im. Chopina od 3 maja b.r., a Air France od 10 maja b.r. Na razie data wznowienia lotów Air France i KLM do/z innych miast w Polsce (Kraków, Gdańsk, Wrocław) nie jest znana.

Aktualnie Grupa Air France i KLM realizuje zaledwie 5-10% lotów w swojej światowej siatce połączeń.

Dodatkowe środki ostrożności podczas lotów

W czasach kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa, linie funkcjonują w wyjątkowych warunkach. Obecna sytuacja wymaga wprowadzenia szeregu nowych zasad postępowania oraz zastosowania wyjątkowych środków ostrożności, aby możliwie w najlepszy sposób chronić pasażerów i załogi. Nowe procedury są zgodne z informacjami i instrukcjami lokalnych i międzynarodowych organizacji ochrony zdrowia, jak m.in. WHO oraz wewnętrznymi przepisami Air France i KLM w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Są to:
  • Blokada miejsc i dystans społeczny. Tam, gdzie to możliwe, obie linie działają w oparciu o ogólne wytyczną dotyczącą „dystansu społecznego” wynoszącego 1,5 metra. W praktyce oznacza to odpowiednie rozsadzenie pasażerów, aby wokół każdego pozostało możliwie najwięcej przestrzeni i pustych foteli. Jest to możliwe, jeśli tylko obłożenie lotu jest niskie, co aktualnie jest bardziej powszechne. Przy wejściu do samolotu Air France rozdaje maseczki pasażerom w przypadku, gdy na rejsie jest więcej osób.
  • Uproszczony serwis pokładowy. Obecnie serwis pokładowy i oferta gastronomiczna zostały uproszczone tak, aby zminimalizować kontakt między załogą i pasażerami, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Przykładowo Air France zawiesił oferowanie posiłków i napojów na lotach krajowych i krótkich europejskich. Pasażerowie na lotach międzykontynentalnych otrzymują indywidualnie zapakowane produkty.
  • Higiena na pokładzie. Personel pokładowy Air France i KLM jest zobowiązany nosić maski ochronne i rękawice, a samoloty są wyposażone m.in. w środki do dezynfekcji rąk. Podczas każdego lotu KLM jedna z toalet jest przeznaczona wyłączenie dla załogi, aby personel mógł w nieograniczony sposób dbać o higienę rąk. Samoloty są bardzo dokładnie czyszczone przed każdym lotem przy użyciu odpowiednich, silnych środków i narzędzi (odkurzanie, dezynfekcja powierzchni itp.), a w niektórych przypadkach całkowicie odkażane za pomocą specjalnych aerozoli. Powietrze w kabinie jest teraz bardziej suche i częściej wymieniane, a zastosowanie bardzo profesjonalnych filtrów, pozwala na usunięcie ewentualnie występujących w powietrzu cząsteczek wirusów.
  • Nowe procedury na lotniskach. Dodatkowe środki ochrony są stosowane także na lotnisku bazowym KLM w Amsterdamie. Podróżni są proszeni o zachowanie maksymalnego dystansu społecznego przy odprawie, wejściu i wyjściu z samolotu oraz wszelkich punktów obsługi. Płatności w większości punktów można dokonać tylko przy użyciu karty. Ponadto wejście na pokład samolotów odbywa się w mniejszych grupach.

Dodatkowe kontrole pasażerów

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, poszczególne kraje nakładają na linie lotnicze obowiązek przeprowadzenia kontroli zdrowia pasażerów, w tym niekiedy pomiaru temperatury ciała, zanim podróżni zostaną zaproszeni do samolotu. Aktualnie dotyczy to osób podróżujących liniami KLM z Amsterdamu do Kanady, Singapuru i Korei Południowej.

Dodatkowo od 17 kwietnia br., zgodnie z wymogiem władz państwowych, pasażerowie udający się do Holandii z krajów wysokiego ryzyka*, przed rejsem wypełniają formularz kontrolny. W zależności od odpowiedzi, pasażer może otrzymać odmowę wejścia na pokład.


Elastyczne zmiany podróży

Od wybuchu epidemii COVID-19 Air France i KLM robią wszystko, co możliwe, aby pomóc klientom w zmianach podróży. Ponieważ w obecnych czasach planowanie jest trudne, Air France KLM oferują bardzo elastyczne zasady zmiany rezerwacji z wieloma korzyściami dla klientów, ale także dla biur podróży. Klienci obu linii mogą zrezygnować z lotu i otrzymać zwrot w postaci kuponu podróżnego. Można też bezpłatnie zmienić bilet w ramach lotu w tej samej kabinie (ekonomicznej, premium, biznes). Taka operacja jest możliwa bez żadnych dopłat i kosztów, nawet jeśli klienci wybiorą inny sezon lub jeśli istnieje różnica w cenie między klasami.

Szczegółowe informacje jak dokonać zmiany podróży, wraz z obowiązującymi datami – są dostępne i bieżąco aktualizowane na stronach linii Air France i KLM.

*stopień ryzyka określony przez EASA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego)
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4c246 2020-04-24 14:47   
gość_4c246 - Profil gość_4c246
przecież LH miało nie latać do października
WROMK 2020-04-24 14:08   
WROMK - Profil WROMK
Zawieszenie lotów przedłużone do 9 maja. AF ma jeszcze jakieś nikłe szanse.
gość_4dcba 2020-04-24 13:06   
gość_4dcba - Profil gość_4dcba
AF/KLM to moja ulubiona linia, a ten artykuł jest dla mnie dowodem na to że dobrze wybieram latając głównie z nimi na dalekich dystansach.
Pandemia pandemią, ale żyć jakoś trzeba i biznes musi się kręcić albo za moment nie będzie za co leczyć chorych na COVID-19.
To co napisano w artykule do mnie przemawia, choć nie sądzę by udało im się wrócić do Polski jeszcze w maju. Problem polega na kwarantannie. Ludzie może i zdecydowaliby się na podróż, ale mając w perspektywie 2 tygodnie siedzenia w domu po powrocie tego nie zrobią. Tak więc potrzebne są dwie decyzje - po pierwsze otwarcie granic, a po drugie rozluźnienie kwestii kwarantanny. Które i tak jest moim zdaniem niezbędne. W tej chwili większość zakażeń ma miejsce w szpitalach i domach opieki i ma tzw. "charakter poziomy". Ergo - to my sami, a nie Niemcy, Francuzi czy jakakolwiek inna nacja się zarażamy. Pytanie czy są jacykolwiek profesjonalni i niezależni od polityki eksperci którzy byliby w stanie ocenić jak może wpłynąć na ilość zakażeń choćby nawet ograniczone zniesienie zakazu podróżowania? Bo w chwili obecnej to co się nam serwuje to w 100% bzdety polityków.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy