ACI World: Ruch lotniczy może nie odbudować się do końca 2021 r.

3 kwietnia 2020 08:27
1 komentarz
Światowy ruch pasażerski może nie powrócić do poziomu sprzed pandemii koronawirusa do końca 2021 r., zgodnie z analizą ekonomiczną przeprowadzoną przez Airports Council International World (ACI).
Reklama
Stowarzyszenie branżowe spodziewa się, że wybuch koronawirusa może spowodować w 2020 r. spadek światowego ruchu pasażerskiego o 38 proc. w stosunku do prognoz przedkryzysowych, a skutki pandemii mogą rozciągnąć się na drugą połowę roku.

ACI, które reprezentuje 668 członków obsługujących 1 979 portów lotniczych w 176 krajach, pierwotnie przewidywało, że ruch pasażerski na świecie przekroczy w tym roku 9,5 mld pasażerów, ale obecnie oczekuje o 3,6 mld podróżujących mniej.

Niedobór ten spowoduje utratę przychodów w wysokości ponad 76 mld dolarów, czyli prawie połowę z 172 mld dolarów pierwotnie prognozowanych na 2020 r., jak poinformowało wczoraj stowarzyszenie.

- Większość ekspertów w branży transportu lotniczego zgadza się, że poprawa sytuacji może potrwać od roku do 18 miesięcy, aby osiągnąć przedkryzysowy poziom ruchu lotniczego, a branża może nie odnotować ponownie wielkości ruchu sprzed 2019 roku przed końcem 2021 r. - powiedziała Angela Gittens, ustępująca dyrektor generalna ACI World.

Gittens dodała, że drastyczny spadek o takiej skali dla światowego przemysłu lotniczego stanowi zagrożenie egzystencjalne. Porty lotnicze walczą z kryzysem, opóźniając wydatki kapitałowe, zamykając terminale i obniżając koszty personelu. Gittens wezwała rządy do wprowadzenia polityki pomocowej w celu ratowania miejsc pracy, ochrony działań, które pomogą branży przetrwać kryzys i zapewnią jej późniejsze ożywienie.


Sprawiedliwa reakcja w ramach globalnej polityki gospodarczej jest konieczna, aby zabezpieczyć podstawową działalność portów lotniczych, chronić miliony miejsc pracy na całym świecie oraz zapewnić przetrwanie branży i stworzyć podstawy dla sprawiedliwego ożywienia gospodarczego - zaznaczyła Gittens.

W ostatnim kwartale ACI oczekuje, że porty lotnicze we wszystkich regionach odnotują na rynku przewozów pasażerskich dwucyfrowe straty. Najbardziej ucierpi region Azji i Pacyfiku, gdzie straty szacuje się na 39 proc., a następnie 24 proc. w Europie i 21 proc. w Ameryce Północnej.

ACI ostrzega również, że ożywienie międzynarodowego ruchu pasażerskiego może potrwać dłużej niż w przypadku ruchu krajowego. Jest to zgodne z poglądem wyrażonym przez linię Air New Zealand w dniu 31 marca, że ożywienie międzynarodowej turystyki może następować powoli, ponieważ państwa będą ostrożne w kwestii otwarcia swoich granic.

ACI World zaznacza, że każdy lot międzynarodowy oznacza wzajemne zezwolenia, podczas gdy różne państwa wyjdą z obecnego kryzysu w różnym czasie, z różnym tempem łagodzenia ostatnio nałożonych ograniczeń.

Ostatnie komentarze

gość_13540 2020-04-04 10:55   
gość_13540 - Profil gość_13540
I dlatego pilnie potrzebujemy CPK i przekopu Mierzei Wiślanej !
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy