×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Greenland sprzedaje swój jedyny samolot odrzutowy


Grenlandzki przewoźnik wystawił na sprzedaż swojego jedynego szerokokadłubowego A330-200. Powodem jest jednak zbliżające się zastąpienie maszyny samolotem nowszej generacji.


Maszyna o znakach rejestracyjnych OY-GRN ma ponad 21 lat. W 1998 r. została dostarczona do nieistniejącej już belgijskiej linii Sabena. Do Air Greenland trafiła na początku 2002 r., po bankructwie dotychczasowego właściciela. Airbus ten od lat obsługuje główne połączenie międzynarodowe z Grenlandią – loty pomiędzy z Kopenhagi–Kastrup do Kangerlussuaq, a w sezonie letnim także do Narsarsuaq.


Cena wywoławcza samolotu wynosi 14,6 mln dolarów (57 mln złotych). Na pokładzie maszyny znajduje się 30 foteli klasy biznesowej w konfiguracji 2-2-2, rozkładanych do pozycji półsiedzącej, oraz 248 miejsc w klasie ekonomicznej, w konfiguracji 3-3-3.

Wysłużona maszyna zostanie zastąpiona przez zamówionego w styczniu 2020 r. fabrycznie nowego airbusa A330-800neo. Pokład maszyny będzie najprawdopodobniej skonfigurowany dla takiej samej ilości pasażerów co jego poprzednik. dostawa A330neo ma jednak nastąpić dopiero w czwartym kwartale 2021 r. Do tego czasu, po sprzedaży airbusa obecnie latającego dla Air Greenland, przewoźnik planuje do obsługi połączeń wynajmować bliźniaczy samolot A330-200 od portugalskiego przewoźnika Hi Fly.

Air Greenland ujawnił, że z ofertą zakupu nowego szerokokadłubowca zwrócił się do Airbusa oraz Boeinga. Amerykański producent zaoferował dla Air Greenland swój model 787-8 Dreamliner, jednak flagowy samolot Boeinga miał okazać się nieodpowiedni do warunków panujących na dalekiej północy. Finalnie wybór padł na A330neo, który wymaga do startu i lądowania proporcjonalnie krótszej drogi startowej od innych samolotów podobnej wielkości – ten atut okazał się dla grenlandzkiego przewoźnika kluczowy, z uwagi na krótkie pasy startowe na wielu portach lotniczych na Grenlandii.


We flocie Air Greenland znajduje się także siedem maszyn Bombardier Dash 8-200, jeden beechcraft B200 King Air oraz 18 helikopterów. Przewoźnik lata do Kopenhagi–Kastrup, sezonowo do Reykjavíku–Keflavík oraz do kilkunastu portów lotniczych na Grenlandii.

Fot.: Air Greenland, Wikimedia Commonsgość_a0819 - Profil
gość_a0819
  

W tym temacie przeczytaszPasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie