Otwarcie drugiego lotniska w Lizbonie coraz bliżej

23 stycznia 2020 11:19
6 komentarzy
Portugalskie władze odpowiedzialne za ochronę środowiska wyraziły zgodę na budowę drugiego lotniska w Lizbonie. Inwestycję realizować będzie spółka zależna francuskiej grupy Vinci.
Reklama
Portugalska Agencja Ochrony Środowiska (APA) wydała ostateczną, pozytywną decyzję dotyczącą budowy nowego lotniska, pod warunkiem, że zarządzająca portugalskimi portami lotniczymi spółka ANA zależna od grupy Vinci, zainwestuje dodatkowo 48 mln euro. Celem tych wydatków jest zrekompensowanie negatywnego wpływu projektu na środowisko. Dodatkowe środki maja służyć ochronie ptaków wędrownych korzystających z obszaru, na którym będzie znajdować się drugi port lotniczy stolicy Portugalii. Taką informację przekazał Le Journal de l'Aviation.


Nowe lotnisko w Lizbonie ma powstać w 2022 r. w gminie Montijo, w miejscu zajmowanym obecnie przez wojskową bazę lotniczą na południowym brzegu ujścia Tagu. Obecnie na tym terenie znajdują się dwie drogi startowe, które mogą być używane przez samoloty cywilne. Budowa powinna rozwiązać problemy zatłoczenia obecnego portu lotniczego Lizbona-Portela. Według prognoz ruch lotniczy na nowym lotnisku ma osiągnąć 7,8 mln pasażerów w 2022 r. i 17,4 mln w 2026 r. Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na 2020 r. prace budowlane na nowym lotnisku powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Może jednak okazać się, że rozpoczęcie budowy nowego portu opóźni się z powodu protestów kilku organizacji ekologicznych. Osiem stowarzyszeń ochrony środowiska we wspólnym komunikacie prasowym, wyraziło chęć podjęcia kroków prawnych w celu spowolnienia projektu. Twierdzą one, że przeprowadzone badanie wpływu na środowisko obciążone było poważnymi niedociągnięciami.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lmajchrowski 2020-01-27 23:38   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
Wodzduzybaton: wystarczy wspomnieć o rzece Jangcy i zaporze gdzie nie dyskutowano z nikim tylko budowano.
adam1987 2020-01-24 10:03   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_55d81: lotnisko jest po drugiej stronie Tagu, ale fakt, trzeba jechać naokoło przez most Vasco da Gamy, na który nie ma w okolicach lotniska wjazdu i prawdopodobnie nie będzie ze względu na bramki do poboru opłat znajdujące się dość daleko od brzegu. Taka trasa będzie miała z 32km, więc oczywiście gorzej, ale nie przesadzajmy, że jakoś dramatycznie jak na lotnisko dla tanich linii.
Jeśli jednak weźmiemy prom, to trasa (nawet z dojazdem do promu) skraca się nam do 17km. Najprawdopodobniej czasu nie zaoszczędzimy, a i nie mam pewności czy prom zabiera samochody.
wodzduzybaton 2020-01-23 20:26   
wodzduzybaton - Profil wodzduzybaton
@lmajchrowski Chiny zrobiły w ostatnich latach więcej dla ochrony środowiska niż pół Europy w całej swojej historii, ale tak właśnie wyglada wiedza geopolityczna polakow. Smutne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy