Strajk sparaliżował Portugalię

20 lipca 2021 09:31
W miniony weekend na portugalskich lotniskach zapanował chaos spowodowany strajkiem pracowników obsługi naziemnej. Bezpośrednim powodem akcji strajkowej były powtarzające się opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń za pracę.
Reklama
Strajk generalny organizowany przez Związek Techników Obsługi Lotnisk (STHA) doprowadził w ostatnich dniach do odwołania setek lotów w Portugalii. Akcja strajkowa rozpoczęła się w sobotę (17.07), kiedy odwołano ok. 260 lotów, natomiast w niedzielę (18.07) nie odbyło się kolejnych 327 rejsów.

Portem lotniczym, na którym najbardziej dało się odczuć skutki strajku, było lotnisko w Lizbonie. Do strajku przystąpili pracownicy firmy Groundforce zajmującej się obsługą naziemną. Według reprezentującego pracowników STHA, warunki pracy w ostatnich miesiącach były nie do przyjęcia, a szczególnym powodem rozpoczęcia akcji strajkowej było nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń za pracę.


W wyniku strajku generalnego, większość lotów z Lizbony i Porto musiała zostać odwołana z powodu braku technicznego wsparcia naziemnego. Jak podaje portal Aviation24.be, w niedzielę (18.07) ok. 81 proc. personelu naziemnego nie pojawiło w pracy na lotnisku w Lizbonie. Poza TAP Air Portugal, także wielu europejskich przewoźników zdecydowało się odwołać swoje rejsy do Portugalii z powodu chaosu na lotniskach. Jak podają lokalne media, niektórzy pasażerowie przybywający do tego kraju czekali na odbiór bagażu nawet po kilka godzin.

Według Reutersa, TAP Air Portugal zaoferował firmie Groundforce pożyczkę na opłacenie wynagrodzeń dla pracowników, jeśli pomogłoby to rozwiązać spór ze związkami i zapobiec akcji strajkowej – firma handlingowa miała jednak tę ofertę odrzucić. Groundforce twierdzi, że narodowy portugalski przewoźnik jest jej winien około 12 mln euro za świadczone usługi i to między innymi dlatego przedsiębiorstwo ma problemy z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom. TAP utrzymuje jednak, że nie ma zaległych zobowiązań względem Groundforce.

Fot.: materiały prasowe, M. Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy