×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Otwarcie drugiego lotniska w Lizbonie coraz bliżej


Portugalskie władze odpowiedzialne za ochronę środowiska wyraziły zgodę na budowę drugiego lotniska w Lizbonie. Inwestycję realizować będzie spółka zależna francuskiej grupy Vinci.


Portugalska Agencja Ochrony Środowiska (APA) wydała ostateczną, pozytywną decyzję dotyczącą budowy nowego lotniska, pod warunkiem, że zarządzająca portugalskimi portami lotniczymi spółka ANA zależna od grupy Vinci, zainwestuje dodatkowo 48 mln euro. Celem tych wydatków jest zrekompensowanie negatywnego wpływu projektu na środowisko. Dodatkowe środki maja służyć ochronie ptaków wędrownych korzystających z obszaru, na którym będzie znajdować się drugi port lotniczy stolicy Portugalii. Taką informację przekazał Le Journal de l'Aviation.


Nowe lotnisko w Lizbonie ma powstać w 2022 r. w gminie Montijo, w miejscu zajmowanym obecnie przez wojskową bazę lotniczą na południowym brzegu ujścia Tagu. Obecnie na tym terenie znajdują się dwie drogi startowe, które mogą być używane przez samoloty cywilne. Budowa powinna rozwiązać problemy zatłoczenia obecnego portu lotniczego Lizbona-Portela. Według prognoz ruch lotniczy na nowym lotnisku ma osiągnąć 7,8 mln pasażerów w 2022 r. i 17,4 mln w 2026 r. Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na 2020 r. prace budowlane na nowym lotnisku powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

Może jednak okazać się, że rozpoczęcie budowy nowego portu opóźni się z powodu protestów kilku organizacji ekologicznych. Osiem stowarzyszeń ochrony środowiska we wspólnym komunikacie prasowym, wyraziło chęć podjęcia kroków prawnych w celu spowolnienia projektu. Twierdzą one, że przeprowadzone badanie wpływu na środowisko obciążone było poważnymi niedociągnięciami.
gość_d4b24 - Profil
gość_d4b24
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie