×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice: Nowe stanowiska postojowe


W Katowicach oddano do użytku rozbudowaną płytę zlokalizowaną obok terminalu cargo. Jednocześnie w porcie rozpoczynają się kolejne inwestycje.


Płyta postojowa nr 3 zlokalizowana przed terminalem cargo dzięki rozbudowie zyskała 22 tys. metrów kwadratowych nowej nawierzchni. Znalazły się na niej cztery stanowiska przeznaczone dla samolotów kodu C. Zakończenie tej inwestycji przełożyło się na wzrost łącznej liczby stanowisk postojowych w porcie do 36.

Katowice kontynuują jednak proces inwestycyjny. Oprócz trwającej rozbudowy terminala pasażerskiego, lada moment rozpocznie się także budowa kolejnej płyty postojowej, roboczo nazwanej "pps hangary", o powierzchni 66 tys. metrów kwadratowej. GTL przewiduje, że realizacja tej inwestycji potrwa do IV kwartału przyszłego roku, a po jej zakończeniu w porcie przybędzie kolejnych dziewięć stanowisk dla samolotów kodu C. Będzie to również pierwszy etap rozbudowy bazy do obsługi technicznej maszyn - na działce zlokalizowanej przed przyszłą płytą znajdą się bowiem do 2025 roku dwa nowe hangary, które uzupełnią ofertę GTL.

W strategiczny i konsekwentny sposób podchodzimy do rozbudowy stanowisk postojowych. Chcemy zawsze dysponować odpowiednią ich liczbą i to z naddatkiem. Dzięki temu, wszystkim naszym partnerom handlowym, to jest liniom lotniczym, firmom kurierskim i organizacjom specjalizującym się w obsłudze technicznej samolotów, umożliwiamy optymalny rozwój. Liczba stanowisk postojowych to jeden z elementów infrastruktury, który ma bezpośredni wpływ na przepustowość. Bez nich linie lotnicze nie mogłyby rozwijać swojej stałej obecności w Katowice Airport. Przypomnę, że w Pyrzowicach funkcjonują bazy takich przewoźników jak: Wizz Air, Ryanair, Enter Air, Blue Panorama, Smartwings. Ponadto jesteśmy największy regionalnym lotniskiem w Polsce w segmencie cargo. Specyfika lotniczych przewozów kurierskich wymaga zabezpieczenia odpowiedniej liczby stanowisk, ponieważ frachtowce pomiędzy rotacjami mają nawet do 10-12 godzin przerwy. W Katowice Airport funkcjonuje także duża baza obsługi technicznej samolotów. Integralną jej częścią jest znajdująca się przed hangarami płyta postojowa. – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Przypomnijmy, że z usług Katowice Airport skorzystało w 2019 roku 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo i zakłada że w 2020 roku obsłuży znacząco powyżej 5 mln pasażerów w skali roku.

fot. mat. prasowe
gość_a9027 - Profil
gość_a9027
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie