Etihad i IndiGo zainteresowane nabyciem Air India

3 stycznia 2020 09:26
3 komentarze
Największy indyjski przewoźnik IndiGo oraz Etihad są zainteresowani przejęciem tonących w długach państwowych linii Air India.
Reklama
Jak donosi indyjski The Economic Times doszło już do pierwszych, nieformalnych spotkań przedstawicieli obu firm z pełnomocnikami rządu w celu wstępnego przedyskutowania warunków ewentualnej transakcji. Oficjalne zaproszenie do składania ofert ma zostać wydane jeszcze w tym miesiącu. Władze od dłuższego czasu gorączkowo szukają inwestora dla finansowo niewydolnych linii państwowych. Tym razem do sprzedaży przewidziano 100% udziałów w Air India wraz z przewoźnikiem zależnym Air India Express oraz 50% udziałów w spółce handlingowej Air India SATS. Stało się to możliwie po zmianie indyjskiego prawa, które do tej pory wykluczało ten scenariusz. Jeśli jednak prywatyzacja przewoźnika ponownie nie powiedzie się grozi mu bankructwo i likwidacja.

Dokładne warunki sprzedaży Air India nie zostały jeszcze określone, ale zapowiedziano, że w celu skutecznego znalezienia nabywcy rząd umorzy niemal 2/3 aktualnego zadłużenie firmy. Według różnych szacunków zaległości płatnicze linii przekraczają już nawet 11 mld. dolarów. Wcześniej rząd powołał spółkę celową do ich obsługi i przekazał do niej dużą część gigantycznego zadłużenia.

Informacje o planowanej sprzedaży zbiegły się w czasie z nieco lepszą koniunkturą dla Air India. Po upadku Jet Airways w kwietniu ub.r. państwowy moloch zwiększył swój udział na rynku połączeń międzynarodowych i przychody z biletów sprzedawanych na tych trasach. Ocenia się, że dzięki temu za 2019 rok linie powinny zanotować lepsze wyniki finansowe w porównaniu do poprzednich lat.


Zainteresowanie nabyciem Air India przez IndiGo nie jest zaskoczeniem. Przewoźnik ten od kilku lat bardzo prężnie rozwija się na lokalnym rynku i jest obecnie największą linią indyjską tak pod względem liczby przewożonych pasażerów, jak i używanej floty liczącej ponad 250 samolotów. Nieco bardziej zastanawiająca jest aktywność Eithad Airways na tym polu. Mający swą bazę w Abu Dhabi przewoźnik sam boryka się od jakiegoś czas z problemami finansowymi. Linia bez sukcesów inwestowała też w kilku przewoźników, w tym nieistniejącego konkurenta Air India, linie Jet Airways oraz Air Berlin.

Fot. Aero Icarus, Airbus


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mtyras 2020-01-03 14:53   
mtyras - Profil mtyras
Do mojej pierwszej wypowiedzi - nie dopisałem oczywiście słowa "nie" przed brał. Przypadkowe pominięcie, a tak ważne w kontekście Etihadu i jego biznesowych planów, które kończą się zwykle w takim sam sposób cały czas. Ciekawe tylko jak wyjdzie JV z Air Arabia.
adam1987 2020-01-03 10:36   
adam1987 - Profil adam1987
Ethiad jeszcze się nie nauczył? Znowu chcą ładować pieniądze w bankruta i to na rynku, na którym dopiero co stracili masę pieniędzy po upadku Jet Airways?
mtyras 2020-01-03 10:32   
mtyras - Profil mtyras
Lepiej żeby EY się za ratowanie 6E się brał. Chyba, że chce sprzedać sloty, które otrzymał jako udziałowiec Jetu, bo wszyscy wiemy jak wyglądają "udane" inwestycje linii z Abu Dhabi. Stwierdziłbym, że to Janusze biznesu wręcz.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy