×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Etihad i IndiGo zainteresowane nabyciem Air India


Największy indyjski przewoźnik IndiGo oraz Etihad są zainteresowani przejęciem tonących w długach państwowych linii Air India.


Jak donosi indyjski The Economic Times doszło już do pierwszych, nieformalnych spotkań przedstawicieli obu firm z pełnomocnikami rządu w celu wstępnego przedyskutowania warunków ewentualnej transakcji. Oficjalne zaproszenie do składania ofert ma zostać wydane jeszcze w tym miesiącu. Władze od dłuższego czasu gorączkowo szukają inwestora dla finansowo niewydolnych linii państwowych. Tym razem do sprzedaży przewidziano 100% udziałów w Air India wraz z przewoźnikiem zależnym Air India Express oraz 50% udziałów w spółce handlingowej Air India SATS. Stało się to możliwie po zmianie indyjskiego prawa, które do tej pory wykluczało ten scenariusz. Jeśli jednak prywatyzacja przewoźnika ponownie nie powiedzie się grozi mu bankructwo i likwidacja.
 

Dokładne warunki sprzedaży Air India nie zostały jeszcze określone, ale zapowiedziano, że w celu skutecznego znalezienia nabywcy rząd umorzy niemal 2/3 aktualnego zadłużenie firmy. Według różnych szacunków zaległości płatnicze linii przekraczają już nawet 11 mld. dolarów. Wcześniej rząd powołał spółkę celową do ich obsługi i przekazał do niej dużą część gigantycznego zadłużenia. 

Informacje o planowanej sprzedaży zbiegły się w czasie z nieco lepszą koniunkturą dla Air India. Po upadku Jet Airways w kwietniu ub.r. państwowy moloch zwiększył swój udział na rynku połączeń międzynarodowych i przychody z biletów sprzedawanych na tych trasach. Ocenia się, że dzięki temu za 2019 rok linie powinny zanotować lepsze wyniki finansowe w porównaniu do poprzednich lat. 


Zainteresowanie nabyciem Air India przez IndiGo nie jest zaskoczeniem. Przewoźnik ten od kilku lat bardzo prężnie rozwija się na lokalnym rynku i jest obecnie największą linią indyjską tak pod względem liczby przewożonych pasażerów, jak i używanej floty liczącej ponad 250 samolotów. Nieco bardziej zastanawiająca jest aktywność Eithad Airways na tym polu. Mający swą bazę w Abu Dhabi przewoźnik sam boryka się od jakiegoś czas z problemami finansowymi. Linia bez sukcesów inwestowała też w kilku przewoźników, w tym nieistniejącego konkurenta Air India, linie Jet Airways oraz Air Berlin. 

Fot. Aero Icarus, Airbus

gość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie