Delta i Air France-KLM w grze o Alitalię
Nowy zarządca komisaryczny Alitalii zaprzecza, że niemiecka Grupa Lufthansy jest faworytem w staniu się partnerem strategicznym dla włoskiej linii. Miejsce Niemców może zająć amerykańska Delta lub współpracująca z nią grupa Air France-KLM.
Reklama
Nowy zarządca komisaryczny Alitalii to włoski prawnik, Giuseppe Leogrande, który swoją pracę rozpoczął 18 grudnia br. Wcześniej spotkał się z ministrem rozwoju gospodarczego Stefano Patuanellim i przedstawicielami związków zawodowych. Leogrande nie zgodził się z doniesieniami mediów, że jego zadaniem jest skłonienie Lufthansy do przejęcia Alitalii, czego obawiają się związkowcy.
Leogrande zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami amerykańskiej Delty oraz ze wszystkimi innymi zainteresowanymi - donosi gazeta "24 Ore". Z kolei Patuanelli zaznaczył, że zainteresowanie przejęciem wyraża także grupa Air France-KLM. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze pogłoski, że francusko-niderlandzka grupa złożyła ofertę na zakup włoskiej linii. Według gazety "Corriere Della Sera", Alitalia dołączyłaby do grupy Air France-KLM, która w europejskiej grze konsolidacyjnej jest na razie mniej aktywa od swoich konkurentów.
Siatka długodystansowa włoskiego przewoźnika zostałaby rozbudowana o nowe umowy code-share, podczas gdy amerykańska Delta zapowiedziała, że jest zdecydowana kontynuować współpracę z Alitalią. Amerykańska linia chce także pozyskać 10 proc. udziałów w Alitalii za kwotę 100 mln euro. Przypomnijmy, że Delta jest partnerem grupy Air France-KLM współpracującym w ramach transatlantyckiego oraz chińskiego (wraz z China Eastern) sojuszu joint-venture. Amerykanie mają także podpisane podobne porozumienia z Virgin Atlantic oraz właśnie Alitalią.
Jak wcześniej planowano, Delta miała być jednym z partnerów w konsorcjum ratunkowym Alitalii - włoskie koleje państwowe Ferrovie dello Stato FS oraz operator autostrad i lotnisk Atlantia mieli przejąć po 37,5 proc. udziałów, Delta Air Lines miała przejąć 10 proc., a rząd pozostałe 15 proc. Do zawarcia konsorcjum jednak nie doszło, gdy pod koniec listopada br. Atlantia zrezygnowała z porozumienia. Patuanelli podkreślił ostatnio, że te włoskie przedsiębiorstwo nie będzie już brane pod uwagę przy rozmowach o Alitalii czy utworzeniu nowego konsorcjum.
Nie wiadomo jaka jest dokładna treść oferty Delty oraz Grupy Air France-KLM. Dla porównania Grupa Lufthansy ma być zainteresowana wyłącznie lotniczą częścią Alitalii, bez spółki handlingowej. Niemiecka grupa chciałaby także zredukować flotę przewoźnika ze 113 do około 90 samolotów i zwolnić część personelu. Ponadto Niemcy są zainteresowani zakupem już zrestrukturyzowanego przewoźnika.
Ten, obecnie zarządzany przez Leogrande będzie musiał skupić się na redukcji kosztów, niezależnie od tego czy kupującym byłaby Lufthansa, czy inna grupa. Jednocześnie włoska linia czy rząd w Rzymie milczą obecnie na temat zapowiadanych zwolnień, które mogłyby dotknąć istotną część personelu.
fot. mat. prasowe