Air Namibia nie ma środków na naprawę samolotów

23 grudnia 2019 10:20
11 komentarzy
Namibijskie linie lotnicze Air Namibia otrzymają kolejną już w tym roku pożyczkę ze środków publicznych. Przewoźnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie ma pieniędzy na finansowanie bieżącego serwisu samolotów.
Reklama
Obecnie kilka z zaledwie 10 samolotów linii nie lata z powodu nienaprawionych usterek, a także braku realizacji wymaganych cyklicznie przeglądów technicznych. Problem dotyczy m.in. dwóch embraerów ERJ-135 i jednego airbusa A319. W kasie zabrakło środków na sfinansowanie niezbędnego serwisu tych maszyn.

Należąca w całości do namibijskiego rządu Air Namibia od wielu lat notuje fatalne wyniki ekonomiczne. Linie nie osiągnęły ani razu zysku przez ostatnie 29 lat swojej działalności i wymagają ciągłego subsydiowania ze środków publicznych. Obecnie rząd zadeklarował kolejną już w tym roku transzę pomocy finansowej. Poprzednie dokapitalizowanie linii miało miejsce w październiku br. i opiewało na kwotę 137 mln dolarów. Tym razem Air Namibia ma otrzymać pożyczkę pomostową o wartości ok. 40 mln dolarów, które mają jej pozwolić na zachowanie ciągłości operacyjnej i naprawę uziemionych samolotów, a władzom dać z kolei więcej czasu na opracowanie dalszej strategii działania wobec deficytowego przewoźnika.


Rząd Namibii nie ukrywa, że najlepszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż Air Namibia innemu przewoźnikowi, który zapewniłby jej warunki do rozwoju i osiągnięcia rentowności. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się Lufthansę, a także Ethiopian Airlines, które są obecnie największym przewoźnikiem lotniczym na rynku afrykańskim. Póki co władze odrzucają natomiast możliwość likwidacji Air Namibia uznając, że funkcjonowanie rodzimej linii lotniczej jest konieczne do zapewnienia rozwoju turystyki.

Air Namibia powstała w 1946 roku. Obecnie linia obsługuje trasy krajowe i regionalne, a także bezpośrednie rejsy między stolicą kraju, Windhuk i Frankfurtem. Jej flota składa się z 10 samolotów: czterech embraerów ERJ-135, czterech airbusów A319 i dwóch airbusów A330-200.

Fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d703e 2019-12-29 09:44   
gość_d703e - Profil gość_d703e
adam1987 - Jak na Afrykę - rozumiem że ich stać na jeden posiłek na dwa dni, to istotnie mocny przeciwnik jak na Najpotężniejszy Obszar Gospodarczy Świata (to był oczywiście żart). A ta równość w UE to tez oczywiście żart, w dodatku kiepski, vide Pakiet Transportowy.
adam1987 2019-12-28 23:21   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_016d8: Namibia nie jest żadnym krajem pastuchów, całkiem sobie nieźle radzą jak na Afrykę. Na jakiej podstawie ma im zakazać lotów? Czy nie będzie się to wiązało z natychmiastowym zakazem lotów dla linii unijnych? Zgadnij, które z nich więcej zarabiają na tych trasach? Czy utrudnienia w komunikacji pomogą europejskim firmo, które prowadzą tam biznesy? To na serio nie jest jakaś super wielka linia, żeby taka walka była coś warta.

Bezpodstawne subsydia są zakazane dla wspólnego rynku, a Namibia do niego nie należy. Nic mi też nie wiadomo o żadnej umowie typu open sky z Namibią.
gość_016d8 2019-12-28 20:19   
gość_016d8 - Profil gość_016d8
@kobek, adam1987 - rozumiem że Unia jest mocna w stosunku do swoich członków, ale do państw z przeproszeniem pastuchów nie może podskoczyć, np zakazać im lotów na obszar UE?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy