PLAY: Córka twórcy Ryanaira inwestuje w nowego lowcosta w Europie

5 listopada 2019 16:07
8 komentarzy
Na europejskim rynku lotniczym pojawi się nowy przewoźnik budżetowy. Linia Play powstanie na Islandii i ma wypełnić istniejącą lukę po upadku WOW Air. W przeciwieństwie do kontrowersyjnych planów startu WOW Air 2.0, który chce wozić... ryby, Play ma ambitne plany oparte na stabilnych fundamentach.
Reklama
Nowy przewoźnik zarządzany przez Arnara Mára Magnussona zacznie od airbusów A321, które mają przewozić zarówno pasażerów jak i cargo.

Play będzie się koncentrować na obsłudze ruchu z Islandii do Ameryki Północnej i Europy, jednak na samym początku uruchomione mają zostać wyłącznie europejskie trasy. Gdy flota linii będzie liczyć sześć samolotów uruchomione zostaną połączenia do Ameryki. Ma to nastąpić w sezonie letnim 2020 r. Linia nie dysponuje jeszcze certyfikatem AOC, ale jest bliska jego pozyskania. Pierwsze połączenia miałyby wystartować na przełomie roku.

Czerwony został wybrany jako kolor przewodni dla nowej marki, samoloty przewoźnika będą w całości pomalowane w tę barwę mają zwracać uwagę pasażerów na lotniskach i w pewnym sensie nawiązywać do malatury WOW Aira.


Pierwsze połączenia mają zostać zapowiedziane za kilka dni, natomiast sprzedaż biletów ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Linia w ramach akcji promocyjnej planuje rozdać 1000 biletów za darmo, choć nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach.

Model biznesowy Playa zakłada bycie przewoźnikiem niskokosztowym, na wzór WOW Aira, przy czym tym razem linia nie zamierza popełnić błędu islandzkiego przewoźnika i skoncentruje się na ekonomicznych wąskokadłubowych airbusach.

Za sterami linii stoi dyrektor generalny Arnar Már Magnusson, który jest byłym pracownikiem WOW Air, a także Þóroddur Ari, który jest współwłaścicielem oraz Sveinn Ingi, który będzie pełnił funkcję dyrektora finansowego. Firma otrzymała 40 mln dolarów finansowania od funduszu inwestycyjnego należącego do Aislinn Whitley-Ryan, córki założyciela Ryanaira.

Warto dodać, że za Playem (dawniej WAB Air) stoją byli managerowie WOW Air, zaś ta inicjatywa nie ma nic wspólnego z wcześniejszym wykupem aktywów upadłego przewoźnika przez spółki Michele Ballarin (Michele Roosevelt Edwards).

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_49f7e 2019-11-07 07:07   
gość_49f7e - Profil gość_49f7e
Kolejna firma, która wierzy w model latania do USA przez Islandię i nie patrzy, że wojna o Atlantyk trwa i bilety są zbyt tanie by ktoś się skusił na lot wąskokadłubowcem. Poza tym jak można zbudować low-costa w Islandii? To nie jest najtańsze państwo świata. Ale 40 baniek wystarczy im na zabawę przez dwa lata, więc hulaj dusza!
gość_d8ef8 2019-11-06 18:48   
gość_d8ef8 - Profil gość_d8ef8
gość_f8630 - i co z tego?
gość_f8630 2019-11-06 13:33   
gość_f8630 - Profil gość_f8630
Na czerwono malowane są już samoloty Air Greenland
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy