American wycofuje MD-80 po 36 latach służby

5 września 2019 08:30
5 komentarzy
W środę (4.09) ostatni egzemplarz McDonnell Douglas MD-80 w malowaniu American Airlines (N984TW) wykonał swój finałowy lot na cmentarzysko samolotów na pustyni w Nowym Meksyku.
Reklama
O planach wycofania MD-80 przez American Airines informowaliśmy już w czerwcu. Ostatni lot z pasażerami na pokładzie samolot wykonał na trasie z Dallas–Fort Worth do Chicago–O'Hare, po czym odleciał do Roswell w Nowym Meksyku, gdzie znajdują się już 22 podobne maszyny. Jednak nie wszystkie MD-80 skończą na cmentarzysku samolotów – jeden z nich pozostał na lotnisku Dallas-Fort Worth i w przyszłości będzie wykorzystywany do szkoleń załóg odladzających samoloty. Dwa kolejne zasilą szkoły pilotażu.

Nasze samoloty MD-80 nie są obecnie wynajęte, jednak najprawdopodobniej będą w przyszłości wykorzystywane przez firmy poszukujące części do samolotów, w szczególności silników. Trzeba przyznać, że te samoloty dobrze nam służyły – powiedział w Roswell Josh Freed, rzecznik American Airlines.


Przejście na emeryturę Super 80, jak nazywany bywa MD-80, oznacza koniec pewnej ery nie tylko dla American Airlines, ale także dla całej branży lotniczej. Pasażerowie z pewnością zapamiętają charakterystyczny design i tylne, głośne silniki, których dźwięk znienawidzony był przez pokolenia Amerykanów. Ten model do końca ubiegłego wieku był głównym motorem napędowym lotnictwa w Stanach Zjednoczonych i podstawowym samolotem, jakim poruszali się pasażerowie na trasach krajowych po USA.

Jest mi bardzo trudno zabierać ten samolot do grobu. To bardzo bolesne. Latałem nimi od ponad 20 lat. W szczytowym okresie, około 2002 r., mieliśmy tych samolotów w American Airlines 362 sztuki, a więc około 45 proc. całej floty. Odrzutowiec zdawał się być początkowo trudny do latania, jednak przez to bardzo wyostrzył umiejętności pilotów i zyskał ich sympatię, ponieważ zapewniał większą kontrolę nad każdym aspektem lotu. Mógłbym latać nimi do emerytury – powiedział Julio Gomez, pilot pracujący dla American Airlines, który przetransportował N984TW na pustynię.

Przewoźnicy cywilni, w tym i American Airlines, przechodzą stopniowo na nowsze modele samolotów o niższym zużyciu paliwa i wyposażonym w najnowocześniejszą technologię. Podyktowane jest to przede wszystkim względami ekonomicznymi, ale także bezpieczeństwem i wygodą pasażerów. Trasy American Airlines obsługiwane niegdyś przez MD-80 zostały przejęte głównie przez airbusy z serii A320 oraz boeingi 737.


Obecnie jeszcze Delta Air Lines operuje sporą flotą McDonnell Douglasów w wersji MD-88 (64 egzemplarze) oraz MD-90 (32 egzemplarze). Są to maszyny z reguły nieco młodsze od służących do niedawna w AA, jednak i one mają w najbliższych latach znikać znad Ameryki. Będą zastąpione przede wszystkim przez nowoczesne airbusy A220, a także maszyny z rodziny A320.

Fot.: American Airlines, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5e3b2 2019-09-05 23:32   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
kidloco: jeśli siedzisz przy przejściu to trzy fotele tez są upierdliwe, najpierw do kibla idzie gość ze środka - trzeba dwa razy wstać i go puścić, po kwadransie lala spod okna sobie przypomni, ze jej się siku chce, znowu dwa razy... dlatego najlepiej siedzieć w domu.
gość_18306 2019-09-05 21:34   
gość_18306 - Profil gość_18306
Cóż, coraz nudniej robi się na lotniskach... Jeszcze jak znikną B 747 to wszystkie maszyny będą podobne do siebie...
kidloco 2019-09-05 21:19   
kidloco - Profil kidloco
Wymiana samolotów na nowsze nie zawsze ma związek z wygodą pasażerów - w McDonnelach było przyjaźniejsze rozmieszczenie foteli 2-3, każdy, kto często lata wie, jakie upierdliwe jest miejsce pod oknem kiedy od korytarza dzielą dwa fotele, albo miejsce środkowe. No i kąt wznoszenia po starcie w McDonnelach był jedyny w swoim rodzaju - jak lot w kosmos.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy