Air China zamawia 35 comaców ARJ21-700

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
02 września 2019 09:36
Linia Air China zamówi 35 comaców ARJ21-700 w ramach umowy o wartości 1,33 mld dolarów według cen katalogowych.
Reklama

Dostawy będą realizowane etapami od 2020 do 2024 r. Przewoźnik wynegocjował duży upust, dzięki czemu rzeczywista wartość kontraktu będzie niższa od tej według cen katalogowych. Samoloty produkcji chińskiej będą wykorzystywane do wzmocnienia floty linii Air China oraz spółek zależnych.


Transakcja nie będzie miała znaczącego wypływu na przepływy pieniężne czy działalność biznesową, nowe ARJ21 zwiększą podaż grupy o nieco ponad 1 proc.

COMAC ARJ-21 to pierwszy całkowicie chińskie odrzutowiec pasażerski, który rozpoczął komercyjne loty z pasażerami w 2016 r. Pierwszym użytkownikiem była linia Chengdu Airlines. Choć Chiny reklamują ARJ-21 jako pierwszy w pełni krajowy samolot pasażerski, w praktyce maszyna ta jest w znacznym stopniu skopiowana z amerykańskiego samolotu Mcdonnell Douglas MD-90. Ma m.in. podobnie zamontowane z tyłu kadłuba silniki. Same silniki dostarczyła amerykańska firma GE, awionikę sprzedał Chińczykom Rockwell Collins, a skrzydła projektowali inżynierowie Antonowa.

ARJ-21 to odrzutowiec regionalny, który zależności od wersji samolot pomieści maksymalnie od 90 do 105 pasażerów. COMAC zdobył ponad 300 zamówień na tę maszynę, głównie z Chin, ale także od przewoźników z Indonezji, Birmy i Laosu.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama