Problemy nowego mega-lotniska w Stambule

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
17 sierpnia 2019 09:00
9 komentarzy
Choć nowe mega-lotnisko w Stambule działa dopiero od końca października ubiegłego roku to już napotkało na pierwsze poważne problemy w obsłudze operacji lotniczych. W okresach wiosny i końca lata konieczne okazuje się bowiem ograniczenie liczby lotów do i z tego portu.
Reklama

Zespół projektowy odpowiedzialny za budowę najnowszego tureckiego lotniska nie przejął się zawczasu prognozami utrudnień, które zapowiadano już wiele lat temu. Problem dotyczy faktu poprowadzenia tras dolotowych i odlotowych z lotniska w obszarach, przez które przebiegają szlaki migracyjne doskonale znanych Polakom ptaków, czyli bocianów. O ile apele ekologów to często bagatelizowane sygnały, o tyle pojawiają się już także alarmujące doniesienia pilotów, którzy przestrzegają przed ryzykiem zderzenia z ptakami. Jak poważne konsekwencje może mieć napotkanie przez samolot na stado ptaków, a nawet na pojedyncze duże okazy wiemy doskonale na przykładzie awaryjnego lądowania na rzece Hudson z 2009 roku czy choćby przedwczorajszego (15.08) incydentu maszyny Ural Airlines.

Migracja bocianów jest dla nowego tureckiego lotniska tak poważnym problemem, ponieważ jak donosi Stuttgarter Zeitung, tylko jesienią z północy na południe nad Cieśniną Bosfor przelatuje ponad milion tych ptaków. Co więcej, już lotnisko im. Ataturka w Stambule zmagało się kiedyś z tym samym problemem, choć w znacznie mniejszym stopniu, bo liczebność ptaków przelatujących w tamtym regionie jest mniejsza o około 80 proc. Wybierając lokalizację nowego lotniska nie zwrócono również uwagi na bardzo silne wiatry występujące w tej okolicy, a ich wpływ jest nie bez znaczenia na poziom utrudnień podczas startów i lądowań. Również widzialność w rejonie najnowszego portu często jest niska. O tym, że planując właśnie tę lokalizację dla budowy nowego lotniska nie przewidziano takich kłopotów jak nadmierna obecność ptaków czy zbyt silne wiatry, powiedział również minister transportu Turcji.

- W tej sytuacji nie będziemy mieli innego wyjścia, jak wyznaczyć dłuższe oczekiwanie na płycie w czasie przelotu ptaków wiosną i późnym latem - powiedział Cahit Turhan, minister transportu Turcji. - Ale nie wyobrażam sobie, aby gdziekolwiek indziej niż na holenderskim Schiphol można było czekać na podjazd samolotu do terminala.

To właśnie na amsterdamskim lotnisku czas kołowania z najbardziej oddalonego od terminala pasa startowego Polderbaan czas kołowania jest zaliczany do najdłuższych na świecie i trwa ponad pół godziny.


Niemiecki dziennik zwraca również uwagę na występujące już na stambulskim lotnisku usterki. Port otwierano pod dużą presją czasu jesienią 2018 roku i jak się okazuje, już kruszą się ceramiczne okładziny posadzek i ścian, brakuje personelu sprzątającego i lotnisko ogólnie wydaje się zaniedbane. Nowe stambulskie lotnisko wciąż jest jeszcze w budowie, a ostatecznie ma ona zakończyć się w 2027 roku kosztem 8 mld euro. Wtedy przepustowość portu wzrośnie do 200 mln pasażerów podróżujących rocznie z czterech terminali w samolotach startujących z sześciu dróg startowych.

fot. mat. prasowe
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_383b5 2019-08-21 09:26   
gość_383b5 - Profil gość_383b5
Bizantyjskie rozpasanie, przestrzeń ogromna, megalomania. Odległości imperialne, serwis żenujący, specjalne służby informacyjne chyba z łapanki, nieudolne językowo, niczego nieświadome. Odległości wszędzie, minimalna ilość siedzeń w hali odlotów, zła organizacja odprawy biletowo-bagażowej, sztucznie tworzony tłum - dla efektu potęgi lotniska. Plac budowy i odbudowy - wszędzie. W lounge'u - oferta minimalna, wielkie odległosci miedzy barem przekaskowym, a stanowiskiem z herbatą i barem z napojami, dotarcie do nich wymaga czasu i siły, obsługa zajęta jest sobą, nie reaguje na pojawienie się gościa, wokół umorusani budowlańcy naprawiają wypadająca glazurę. Toaleta męska w salce biznesowej zamknięta z przyczyn technicznych. Nie ma powodów do dumy. Taki jest pomnik nowego władcy, który chce przyćmić pozycję Ataturka.
Marcin14 2019-08-21 02:16   
Marcin14 - Profil Marcin14
@DOMZUK - ojej! Ja nawet specjalnie latałem przez Stambuł, żeby zahaczyć o Lounge TK. To by była naprawdę wielka szkoda, jakby to odpadło.
gość_edf2d 2019-08-18 09:14   
gość_edf2d - Profil gość_edf2d
gość_775b3 Z Polski. To są efekty wygranej pieniądza nad zdrowym rozsądkiem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama