Lagardére wygrało przetarg na lotnisku w Pradze

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
26 czerwca 2019 09:30
Lotnisko w Pradze ogłosiło wybór przyszłego operatora sklepów wolnocłowych. Zwycięzcą przetargu została firma Lagardére Travel Retail.
Reklama

Firma Lagardére Travel Retail (LTR) zaoferowała najlepsze warunki i została zwycięzcą postępowania, które miało wyłonić operatora sklepów wolnocłowych w pocie lotniczym im. Václava Havla w Pradze. Przetarg opiewał na wynajem 24 sklepów o łącznej powierzchni ponad 4,3 tys. m kw.

Dzięki temu rozstrzygnięciu lotnisko w stolicy Czech zyska operatora wolnocłowego o światowej renomie, który poszerzy ofertę i dostosuje ją do indywidualnych segmentów pasażerskich. Decyzja o wyborze LTR była oparta zarówno na jakości oferowanych usług i asortymencie, jak i na zaproponowanym poziomie czynszu.


- Pomyślne zakończenie wymagającego przetargu przyniesie pasażerom znacznie szerszą i lepszą jakość produktów oraz usług bezcłowych. Z drugiej strony, dzięki wyborze LTR, lotnisko w Pradze realizuje swoją strategię pozalotniczą, która polega na ciągłym poszerzaniu oferty, poprawianiu jakości produktów i usług, obniżaniu cen, a jednocześnie zwiększaniu udziału przychodów z tej części działalności lotniska. - powiedział Vaclav Rehor, szef lotniska w Pradze. Obecnie wpływy z działalności pozalotniczej stanowią ok. 30 proc. wszystkich przychodów lotniska w stolicy Czech.

Umowa z LTR zostanie zawarta na 10 lat, ale może zostać rozwiązana już po siedmiu z uwagi na planowaną rozbudowę Terminala 2. Całkowita kwota czynszu za dziesięcioletni okres obowiązywania umowy wyniesie ok. 8 mld koron czeskich, czyli ok. 1,33 mld złotych. Umowa obejmie również obsługę strefy przejściowej w Terminalu 1. Oprócz LTR w postępowaniu o udzielenie koncesji uczestniczyły także firmy Dufry i Heinemann.

W ciągu kilku miesięcy LTR otworzy na lotnisku w Pradze siedem różnych rodzajów sklepów. Każdy z nich będzie koncentrował się na innym asortymencie i markach, w szczególności na konkretnym typie klienta. Oferta zostanie dostosowana nie tylko do narodowości pasażerów, ale także do ich wieku, potrzeb, sposobu podróżowania i dochodów.


Sklepy zyskają nowe, stylowe i nowoczesne wzornictwo, które w Pradze zostanie wprowadzone po raz pierwszy. Wystrój i wyposażenie sklepów będzie wyraźnie odnosić się do historii, architektury i sztuki Pragi i Czech. Duży nacisk zostanie położony na ofertę produktów lokalnych. W sumie LTR zaoferuje pasażerom 767 marek, z których 140 będzie nowościami. Spośród 80 marek lokalnych, aż 32 pojawią się na lotnisku po raz pierwszy.

Przetarg został ogłoszony pod koniec zeszłego roku. Sklepy wraz ze strefą przejścia przez Terminal 1, zostaną oficjalnie przekazane najemcy w dniu 1 stycznia 2020 r. Adaptacja powierzchni handlowej potrwa kilka miesięcy, a pierwsze sklepy powinny obsłużyć pasażerów pod koniec marca przyszłego roku. Wszystkie 24 obiekty handlowe powinny ruszyć 30 czerwca 2020 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama