Kraków: Nowa linia autobusowa na lotnisko

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
18 czerwca 2019 09:02
3 komentarze
Pasażerowie krakowskiego portu będą mogli w okresie wakacyjnym dotrzeć na lotnisko nową linią przyspieszoną, która zapewni transport z/do centrum miasta.
Reklama

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone w obrębie Krakowskiego Węzła Kolejowego lotnisko od dłuższego czasu zmaga się z problemem ograniczonej liczby pociągów docierających pod terminal. W praktyce, kolejny miesiąc z rzędu pociągi kursują w nierównym takcie i z bardzo przeciętną częstotliwością.

Choć Koleje Małopolskie, przewoźnik samorządowy wykonujący połączenia w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, zapewnia na czas trwających remontów infrastruktury kolejowej autobusy zastępcze, to każdy kto miał okazję korzystać z tej usługi, z pewnością wie, że nie rozwiązują one problemu - zwłaszcza w okresie letniego, wzmożonego ruchu przyjazdowego i wyjazdowego.

Z kolei oferta równolegle kursujących autobusów miejskich linii "208" i "252", objętych osobną taryfą, również nie stanowi zachęcającej oferty - podróż z pierwszą linii, która zresztą kursuje średnio raz na godzinę, z reguły wiąże się z niewygodą, ponieważ oprócz obsługi lotniska dla krakowian pełni ona także funkcje dowozowe m.in. z/do kampusu Uniwersytetu Rolniczego na Mydlnikach. Druga z linii dojeżdża w okolice krakowskiego Centrum Kongresowego ICE, omijając w drodze na lotnisko centrum - do którego przeważnie udają się przybywający do stolicy Małopolski turyści.Dlatego w wakacyjnym rozkładzie - od soboty 29 czerwca - pojawi się linia "308", która pojedzie po trasie identycznej jak "208", ale zatrzymując się tylko na pięciu przystankach pośrednich (Politechnika, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów, Czarnowiejska, Bronowice Wiadukt). Dzięki temu czas podróży ulegnie skróceniu, a podróżni, którzy opuszczą halę przylotów krócej będą oczekiwać na autobus miejski, który zawiezie ich w okolice dworca PKP.

Jak informuje Krabok - krakowski blog związany z komunikacją miejską - nowo uruchomioną linię będzie po części finansować lotnisko.

fot. Bartłomiej Morga
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2019-06-22 17:44   
gość_18306 - Profil gość_18306
Ta linia niczego nie zmienia! Jedzie ta sama zakorkowana trasą, tylko zatrzymuje się na co drugim przystanku. Ponieważ lotnisko z miesiąca na miesiąc przyjmuje coraz większą liczbę pasażerów pozostaje czekać na moment kiedy pasażerowie nie dadzą rady dojechać na czas i samolot poleci bez nich. Redaktor Piłat prawa ręka dyrektora Franka od komunikacji publicznej zapewne znajdzie jakieś wytłumaczenie.
usuniety 2019-06-19 18:48   
usuniety - Profil usuniety
Trasa faktycznie świetna, przez największy korek na alejach. Ale obym się mylił. Czy ktoś.wie, kiedy wrócą normalne.kursy pociągów?
gość_87731 2019-06-18 09:56   
gość_87731 - Profil gość_87731
ta zastępcza kolej w postaci autobusów to masakra

stare autobusy z niewydolną klimą i jadące w takim tempie, że lepiej i przyjemniej poczekać na następny pociąg a to wszystko za całe 9 PLN, zeby można za to jeszcze komunikacją miejską pojechać dalej ... ale nie trzeba inny nowy bilet kupić
jaadąc w co najmniej 2 osoby opłaca się UBERa wziąć
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama