×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rumunia coraz bliżej nowego lotniska w Braszowie


W ubiegłym tygodniu (14.05) rada rumuńskiego okręgu Braszów wyłoniła zwycięzcę przetargu na budowę terminala pasażerskiego na międzynarodowym lotnisku w Braszowie. Będzie to pierwsze nowe lotnisko od zakończenia w tym kraju ery komunizmu.


Przetarg na budowę terminala wygrało przedsiębiorstwo budowlane Constructii Sibiu działające na rynku od 1950 roku. Oferta tej firmy opiewała na 145,27 mln rumuńskich lei (RON) czyli nieco ponad 30,5 mln euro. Poza Constructii Sibiu w przetargu wystartowały trzy inne podmioty, w tym rumuńska spółka austriackiego holdingu PORR, Kess Constructii Romania oraz konsorcjum Bog'Art i SC UTI. W ramach trwającej 12 miesięcy umowy na budowę terminala, powstanie w sumie 11780 m kw. powierzchni na trzech kondygnacjach (w tym jednej podziemnej). W ciągu roku realizacji zadania trzy miesiące potrwa projektowanie, a kolejne trzy kwartały zajmie wzniesienie budynku.


Braszów jest miastem położonym w odległości 185 km od rumuńskiej stolicy - Bukaresztu, oraz 275 km od Kluż-Napoki, drugiego największego miasta w tym kraju. Dzięki staraniom rady hrabstwa Braszów możliwe było uzyskanie w zeszłym roku finansowania niezbędnego do dokończenia rozpoczętego ponad dekadę temu procesu inwestycyjnego związanego z budową portu lotniczego w tym regionie. Pierwsze dokumenty dotyczące powstania lotniska podpisano jesienią 2005 roku, a rok później rząd przekazał hrabstwu 110 hektarów ziemi na ten cel. Choć pierwotne plany zakładały zakończenie inwestycji w ciągu maksymalnie 30 miesięcy, to z powodu braku finansowania i wystąpienia problemów formalnych proces uległ wydłużeniu. Do tematu powrócono w 2013 roku, gdy kosztem 12,7 mln euro rozpoczęto budowę drogi startowej o długości 2820 metrów. W tym roku na lotnisku ma powstać nie tylko terminal, ale także wieża kontroli lotniska. Pierwsze loty z lotniska w Braszowie mogą odbyć się już w 2020 roku.

Lotnisko, które stworzy około 4 tys. miejsc pracy, a w ciągu 8 lat powinno zwiększyć tę liczbę do 10 tys. i obsługiwać około miliona pasażerów. W sumie ma kosztować będzie do 100 mln euro. Projekt zyskał duże zainteresowanie lokalnej społeczności, a wiele przedsiębiorstw planuje rozpoczęcie świadczenia usług związanych z transportem lotniczym. Rada hrabstwa zapowiada, że dzięki współpracy z około 12 liniami lotniczymi z Braszowa możliwe będzie odbycie podróży do Budapesztu, Monachium, Bergamo, Stambułu i Tel-Awiwu. Dodatkowo dostępne będą lokalne połączenia do rumuńskich lotnisk w Timiszoarze, Oradei, Jassach i Bukareszcie.

fot. wikimedia.org (CC)gość_d6b6b - Profil
gość_d6b6b
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie