×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Jet Airways zawiesiło operacje, możliwe bankructwo


Od piątku (12.04) zawieszone zostały wszystkie międzynarodowe połączenia linii lotniczych Jet Airways, drugiego największego przewoźnika w Indiach. Linia operuje tylko na lotach krajowych.


Powodem problemów przewoźnika jest niewystarczająca liczba samolotów. Tysiące pasażerów przewoźnika znalazło się w trudnej sytuacji, często na odległych lotniskach. Zdecydowana większość maszyn we flocie Jet Airways pozostaje obecnie uziemiona ze względu na zadłużenie przewoźnika. Linie są w stanie korzystać jedynie z 14 samolotów spośród 124, które posiadają. Ponieważ indyjskie prawo stanowi, że przewoźnik chcący wykonywać loty zagraniczne musi mieć przynajmniej 20 maszyn zdolnych do operacji do właśnie z tego powodu międzynarodowe połączenia Jet Airways musiały zostać zawieszone. Ciosem, który sprawił, że liczba zdolnych do wykonywania lotów maszyn spadła poniżej 20 była decyzja DGCA, indyjskiego odpowiednika ULC, który nakazał uziemienie i zwrot ośmiu maszyn. W efekcie siedem boeingów 737-800 wróciło do leasingodawców, irlandzkiej spółki Avolon oraz japońskiego MC Aviation Partners. Ponadto jeden boeing 777-300ER należący do Worldwide Flight Services został uziemiony w Amsterdamie na lotnisku Schiphol.


Pierwsze niepokojące informacje odnośnie kondycji finansowej linii Jet Airways, które w ciągu 9 z ostatnich 11 lat notowały stratę, pojawiły się jesienią zeszłego roku. Od tamtej pory regularnie topniała oferta przewoźnika, który szukając oszczędności zawieszał niektóre z połączeń. Ostatnie takie działania miały miejsce w drugiej połowie marca. Teraz wraz z przymusowym zawieszeniem połączeń zagranicznych linie wycofały z rozkładu także krajowe loty, do Kalkuty, Patny i Guwahati.

Poza brakiem samolotów do obsługi połączeń, Jet Airways zmaga się też z problemami z dostawami paliwa. Spóła Indian Oil tylko 10 kwietnia już trzeci raz w tygodniu wstrzymała przewoźnikowi zaopatrzenie z powodu nieopłaconych rachunków. Po kilku godzinach dostawy wznowiono. Aby ratować linie, 6 kwietnia tego roku wystosowano komunikat o poszukiwaniu inwestorów zainteresowanych przejęciem przedsiębiorstwa. Spodziewane były oferty linii Etihad oraz funduszu inwestycyjnego Indigo Partners. Termin składania ofert minął w piątek 12 kwietnia. Niestety bardziej prawdopodobne od przejęcia Jet Airways przez jakiegoś inwestora wydaje się to, że linie ostatecznie zbankrutują. Przewoźnik dorobił się długu w wysokości 1,6 mld. dolarów, a niektórzy pracownicy od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia.

fot. mat. prasowegość_6fd1c - Profil
gość_6fd1c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie