Jet Airways zawiesiło operacje, możliwe bankructwo

15 kwietnia 2019 10:00
4 komentarze
Od piątku (12.04) zawieszone zostały wszystkie międzynarodowe połączenia linii lotniczych Jet Airways, drugiego największego przewoźnika w Indiach. Linia operuje tylko na lotach krajowych.
Reklama
Powodem problemów przewoźnika jest niewystarczająca liczba samolotów. Tysiące pasażerów przewoźnika znalazło się w trudnej sytuacji, często na odległych lotniskach. Zdecydowana większość maszyn we flocie Jet Airways pozostaje obecnie uziemiona ze względu na zadłużenie przewoźnika. Linie są w stanie korzystać jedynie z 14 samolotów spośród 124, które posiadają. Ponieważ indyjskie prawo stanowi, że przewoźnik chcący wykonywać loty zagraniczne musi mieć przynajmniej 20 maszyn zdolnych do operacji do właśnie z tego powodu międzynarodowe połączenia Jet Airways musiały zostać zawieszone. Ciosem, który sprawił, że liczba zdolnych do wykonywania lotów maszyn spadła poniżej 20 była decyzja DGCA, indyjskiego odpowiednika ULC, który nakazał uziemienie i zwrot ośmiu maszyn. W efekcie siedem boeingów 737-800 wróciło do leasingodawców, irlandzkiej spółki Avolon oraz japońskiego MC Aviation Partners. Ponadto jeden boeing 777-300ER należący do Worldwide Flight Services został uziemiony w Amsterdamie na lotnisku Schiphol.


Pierwsze niepokojące informacje odnośnie kondycji finansowej linii Jet Airways, które w ciągu 9 z ostatnich 11 lat notowały stratę, pojawiły się jesienią zeszłego roku. Od tamtej pory regularnie topniała oferta przewoźnika, który szukając oszczędności zawieszał niektóre z połączeń. Ostatnie takie działania miały miejsce w drugiej połowie marca. Teraz wraz z przymusowym zawieszeniem połączeń zagranicznych linie wycofały z rozkładu także krajowe loty, do Kalkuty, Patny i Guwahati.

Poza brakiem samolotów do obsługi połączeń, Jet Airways zmaga się też z problemami z dostawami paliwa. Spóła Indian Oil tylko 10 kwietnia już trzeci raz w tygodniu wstrzymała przewoźnikowi zaopatrzenie z powodu nieopłaconych rachunków. Po kilku godzinach dostawy wznowiono. Aby ratować linie, 6 kwietnia tego roku wystosowano komunikat o poszukiwaniu inwestorów zainteresowanych przejęciem przedsiębiorstwa. Spodziewane były oferty linii Etihad oraz funduszu inwestycyjnego Indigo Partners. Termin składania ofert minął w piątek 12 kwietnia. Niestety bardziej prawdopodobne od przejęcia Jet Airways przez jakiegoś inwestora wydaje się to, że linie ostatecznie zbankrutują. Przewoźnik dorobił się długu w wysokości 1,6 mld. dolarów, a niektórzy pracownicy od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c2523 2019-04-16 08:42   
gość_c2523 - Profil gość_c2523
Dużym na pewno, zaludnionym na bank, ale biednym jak mysz kościelna. Pożarem jeśli patrzymy na wewnętrzny rynek, to Indie maja znakomita sieć połączeń kolejowych, znacznie lepszych niż nasze.
arahja 2019-04-16 08:39   
arahja - Profil arahja
To jest niesamowite że w tak dużm i zaludnionym kraju upadają kolejne linie lotnicze. Do tego Air India na skraju bankructwa.
Kubuś 2019-04-15 20:55   
Kubuś - Profil Kubuś
Czyli koniec Jet Airways się zbliża
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy