Kłopoty w Jet Airways

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 października 2018 09:11
Wszystko wskazuje na to, że drugie największe indyjskie linie lotnicze są w coraz większych tarapatach finansowych.
Reklama

Jet Airways poprosiły banki, u których mają zobowiązania, o zawieszenie terminów ich spłat oraz o dodatkowe fundusze aby załagodzić "kryzys gotówkowy". Nie jest to pierwsza oznaka wskazująca na to, że przewoźnik ma coraz poważniejsze kłopoty finansowe - wykazywał straty przez 9 spośród 11 ostatnich lat.

Według nieoficjalnych informacji od pracowników Jet Airways, linia uziemiła kilkanaście samolotów tnąc koszty na najbardziej nierentownych trasach krajowych. Władze przewoźnika planują także kolejne zwolnienia pracowników oraz stale monitorują swoją siatkę połączeń pod względem ich dochodowości.


- Nasza strategia obejmuje różne działania mające na celu redukcję kosztów i zwiększanie przychodów, w tym prace nad restrukturyzacją naszego bilansu poprzez redukcję zadłużenia, usprawnienie przepływów pieniężnych, optymalizację płac, badanie opcji finansowania takich jak napływ kapitału zewnętrznego, monetyzacja i kilka innych. Nieustannie działamy, aby osiągnąć wyższą produktywność i efektywność operacyjną. - takim oświadczeniem firma skomentowała doniesienia o kłopotach.

Według przewoźnika, problemy finansowe spowodowane są rosnącymi cenami paliwa lotniczego, które w tym regionie świata jest wyjątkowo drogie. Linie lotnicze walczą także z deprecjonującą lokalną walutą i intensywną konkurencją ze strony przewoźników budżetowych. Ponadto, indyjskie banki niechętnie dofinansowują Jet Airways ze względu na złe doświadczenia z Kingfisher Airlines - indyjskimi liniami, które upadły w 2012 roku pozostawiając po sobie wiele zobowiązań.

Zadłużenie Jet Airways na dzień 30. czerwca tego roku wynosiło 73,6 mld rupii (ok. 3,9 mld złotych), z czego około 65 procent w dolarach amerykańskich. Sytuację pogarszają więc gwałtowne wahania rupii indyjskiej względem amerykańskiej waluty.

Linia posiada w swojej flocie 124 samoloty i lata do 47 miejsc w Indiach oraz do 20 w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W pierwszym kwartale tego roku straciła 198 mln dolarów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama