×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar Airways kończy przygodę z A340


Świat lotnictwa odchodzi od samolotów czterosilnikowych. Boeing 747-8 boryka się z niewielką liczbą zamówień w porównaniu do swoich poprzedników, a wkrótce Airbus zakończy produkcję modelu A380.


Niedawno dowiedzieliśmy się także, że uważana za przestarzałą konstrukcja airbusa A340 zostanie wycofana z floty Qatar Airways. Katarski przewoźnik pozbywa się modelu A340-600 na rzecz nowszych, a co ważniejsze bardziej wydajnych samolotów dwusilnikowych - przede wszystkim airbusa A350 oraz boeinga 787. Ponadto, Qatar w przyszłości otrzyma co najmniej 50 sztuk modelu 777X, którym zastąpi swoje A380. To działanie wpisuje się w tendencję wielu linii lotniczych do modernizacji floty, która ma być nastawiona na efektywność paliwową oraz mniejszą ilość miejsc na pokładzie.


Qatar Airways posiada A340 w konfiguracji dwuklasowej - 348 miejsc dla pasażerów w klasie ekonomicznej oraz 24 w klasie biznes, które standardem znacząco odbiegają od takiego samego produktu oferowanego na pokładzie innych samolotów przewoźnika. Uciążliwa dla pasażerów jest przede wszystkim konfiguracja foteli w układzie 2-2-2, która nie zapewnia każdemu pasażerowi możliwości bezpośredniego wyjścia.

Qatar Airways otrzymał pierwszego airbusa A340 w 2006 r. i latały nimi przez prawie 13 lat. Obecnie we flocie przewoźnika znajdują się cztery sztuki tego modelu. Ich ostatnie loty zaplanowane zostały na 1 maja br., kiedy to odbędą loty z Dohy do Kuala Lumpur (Malezja), Colombo (Sri Lanka) oraz Bangkoku (Tajlandia).


Airbus A340 produkowany był w latach 1991-2011, kiedy to dostarczono 377 sztuk tego modelu, z czego 238 operuje w dalszym ciągu. Najwięcej A340 w swojej flocie posiada Lufthansa (31 sztuk), a następnie Iberia (17 sztuk), South African Airways (16 sztuk) oraz Mahan Air (12 sztuk). 

Fot.: wikimedia commons, materiały prasowegość_96ee2 - Profil
gość_96ee2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie