W Chorwacji powstaje lotniczy startup

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 lutego 2019 14:00
Smile Air - tak nazywa się chorwacki startup, który planuje rozpocząć komercyjną działalność w przyszłym roku. W tym celu linia musi uzyskać certyfikat operatora lotniczego (AOC).
Reklama

Smile Air jest obecnie w trakcie pozyskiwania certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC), który jest wymagany do rozpoczęcia lotów komercyjnych. Startup chce rozpocząć działalność w przyszłym roku i planuje początkowo wynajmować dwa samoloty E190, a w sezonie letnim dodatkowo airbusa A321.

- Linia lotnicza będzie początkowo działać w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, podczas gdy operacje na całym świecie będą również planowane. Rodzina samolotów E-jet jest najpopularniejszą serią regionalnych odrzutowców. E190 jest szczególnie atrakcyjny ze względu na jego zasięg, pojemność, wydajność i CASM - informuje przewoźnik, cytowany przez "Ex-Yu Aviation".


Za powstaniem Smile Air stoi Nino Borić, właściciel AvioNova, amerykańskiej firmy zajmującej się leasingiem samolotów oraz Bernard Lukač, były pilot Croatia Airlines, a także Krunoslav Djumlija, były inspektor lotów z chorwackiej agencji lotnictwa cywilnego.

- Chcielibyśmy rozpocząć działalność pod koniec tego roku, ale będzie to trudne, ponieważ musimy pozyskać odpowiednie samoloty. Ceny są obecnie zbyt wysokie. Nie spieszymy się, ale chcemy, by był to długotrwały projekt pozbawiony jakichkolwiek błędów. Ponadto uzyskanie zezwoleń zajmuje również trochę czasu, dlatego mamy nadzieję na rozpoczęcie w 2020 r. - mówi Nino Borić, cytowany przez "Ex-Yu Aviation".

Linia ma się specjalizować w lotach czarterowych oraz w formule ACMI czyli w wynajmie samolotu wraz z załogą i utrzymaniem.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama