×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poznań: Ponad 2,47 mln podróżnych w 2018 roku


Port lotniczy w Poznaniu obsłużył w 2018 r. ponad 2,47 mln pasażerów. To o aż 33,6 proc. więcej niż w 2017 r.Liczba pasażerów według miesięcy
Po raz pierwszy w historii poznańskiego lotniska, w jednym roku skorzystało z niego ponad 2 mln pasażerów. W zestawieniu rocznym ruchu pasażerskiego polskich lotnisk, poznański port lotniczy zajął 7. miejsce odpowiadając w zeszłym roku za ok. 5,4 proc. całego ruchu pasażerskiego w Polsce. Port lotniczy w Poznaniu był jednak liderem jeśli chodzi o procentowy wzrost ruchu pasażerskiego (+33,6 proc.).

W 2018 r. port lotniczy w Poznaniu obsłużył 31,1 tys. startów i lądowań (+22,8 proc.), a najruchliwszym miesiącem pod tym względem był sierpień (3,34 tys. operacji). W ruchu regularnym odprawiono ponad 1,66 mln pasażerów (+22,3 proc.), a w ruchu czarterowym ponad 800 tys. pasażerów tj. o niemal 66 proc. więcej niż w 2017 roku.


Rekordowy wynik portu jest w głównej mierze zasługą rozwoju bazy przez linie Ryanair. W kwietniu irlandzka linia zainauguruje kolejne trasy z poznańskiego lotniska - do Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino i Sztokholmu-Skavsty. Na 30 marca, linie Ryanair zaplanowały ostatni lot na trasie z Poznania do hiszpańskiego Castellon. 

Utrzymanie ruchu lotniczego na obecnym, rekordowym poziomie będzie jednak bardzo trudne. Pod koniec marca, po jedenastu latach swoją bazę operacyjną zamkną linie Wizzair, które w minionym roku oferowały w poznańskim porcie 700 tys. miejsc. Węgierska linia nadal będzie wykonywać loty do Paryża-Beauvais, Londynu–Luton, Eindhoven, Doncaster-Sheffield oraz Oslo Torp. Poznański port straci jednak trasy do Dortmundu, Rejkiawiku, Birmingham, Malmo i Sztokholmu (ruch na tej trasie przejmie Ryanair). 

Fot. Dominik Sipińskigość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie