Poznań: Ponad 2,47 mln podróżnych w 2018 roku

31 stycznia 2019 08:10
10 komentarzy
Port lotniczy w Poznaniu obsłużył w 2018 r. ponad 2,47 mln pasażerów. To o aż 33,6 proc. więcej niż w 2017 r.
Reklama
Statystyki Poznań (POZ)
 
Po raz pierwszy w historii poznańskiego lotniska, w jednym roku skorzystało z niego ponad 2 mln pasażerów. W zestawieniu rocznym ruchu pasażerskiego polskich lotnisk, poznański port lotniczy zajął 7. miejsce odpowiadając w zeszłym roku za ok. 5,4 proc. całego ruchu pasażerskiego w Polsce. Port lotniczy w Poznaniu był jednak liderem jeśli chodzi o procentowy wzrost ruchu pasażerskiego (+33,6 proc.).

W 2018 r. port lotniczy w Poznaniu obsłużył 31,1 tys. startów i lądowań (+22,8 proc.), a najruchliwszym miesiącem pod tym względem był sierpień (3,34 tys. operacji). W ruchu regularnym odprawiono ponad 1,66 mln pasażerów (+22,3 proc.), a w ruchu czarterowym ponad 800 tys. pasażerów tj. o niemal 66 proc. więcej niż w 2017 roku.


Rekordowy wynik portu jest w głównej mierze zasługą rozwoju bazy przez linie Ryanair. W kwietniu irlandzka linia zainauguruje kolejne trasy z poznańskiego lotniska - do Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino i Sztokholmu-Skavsty. Na 30 marca, linie Ryanair zaplanowały ostatni lot na trasie z Poznania do hiszpańskiego Castellon.

Utrzymanie ruchu lotniczego na obecnym, rekordowym poziomie będzie jednak bardzo trudne. Pod koniec marca, po jedenastu latach swoją bazę operacyjną zamkną linie Wizzair, które w minionym roku oferowały w poznańskim porcie 700 tys. miejsc. Węgierska linia nadal będzie wykonywać loty do Paryża-Beauvais, Londynu–Luton, Eindhoven, Doncaster-Sheffield oraz Oslo Torp. Poznański port straci jednak trasy do Dortmundu, Rejkiawiku, Birmingham, Malmo i Sztokholmu (ruch na tej trasie przejmie Ryanair).

Fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ed8fc 2019-02-02 01:36   
gość_ed8fc - Profil gość_ed8fc
gość_ec29c: Może niekoniecznie Wrocławiak, ale osoba mieszkająca w tym mieście od jakiegoś czasu. Byłem nieraz w Wielkopolsce i widać, że to województwo jest naprawdę dobrze rozwinięte. Oczywiście najbardziej Poznań - wydaje mi się, że jest to miasto bardzo mocno biznesowe, ale również w pewnymi cechami mogącymi przyciągać turystów.

Oczywiście, lotnisko w POZ raczej w najbliższych latach nie przegoni ani WRO, ani KRK, GDN, KTW, WMI. Niemniej cały czas się rozwija i mimo wszystko oferuje względnie dobrą siatkę połączeń, dlatego też powodów do narzekań nie powinno być. A jeśli ktoś chce lecieć gdzie indziej, to teraz może dojechać szybko na lotnisko do Wrocławia dzięki S5 - i oczywiście vice versa.
gość_ec29c 2019-02-01 20:03   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_054a7

Ja nie napisałem, że był słaby, tylko, że podobnie jak Majchrowski nie był Gigantem samorządowości. Myślę, że nawet był lepszy od Majchrowskiego. Ja bardzo dobrze oceniam tylko trzech polskich samorządowców, nie napiszę jakich by nie rozpoczynać sporów.

Natomiast jak Wrocławiak nie powinieneś umieszczać tu kurtuazyjnych wpisów na temat Poznania i Wielkopolski, bo Wrocław i Dolny Śląsk ich wyprzedziły i się oddalają. I różnica się pogłębi, bo połączenia lotnicze przyciągają inwestorów.

Tylko rozwój nie jest za darmo: to więcej mieszkańców, więcej problemów z komunikacją i generalnie z infrastrukturą. Zaś Poznań i Wielkopolska po dynamicznym rozwoju w latach 90-tych postanowiły przespać XXI wiek głębokim zimowym snem. Przy takim potencjale edukacyjnym, naukowym i tradycjach pracy organicznej! Cóż, kolorowych snów!

Jeśli nic się nie zmieni to w pierwszej lidze pozostaną tylko Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Być może dołączy Łódź.
gość_0dcff 2019-02-01 19:56   
gość_0dcff - Profil gość_0dcff
Pomysł wywiadu z prezesem POZ podoba mi się.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy