×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG sprzeda udziały w Norwegianie


Grupa IAG ogłosiła, że sprzeda swoje udziały w Norwegianie i nie będzie składać nowej oferty zakupu. Przez to norweski przewoźnik jest zmuszony poszukać nowego finansowania.


International Airlines Group potwierdza, że nie zamierza składać oferty na Norwegian Air Shuttle i że w odpowiednim trybie sprzeda swoje 3,93 proc. udziałów w Norwegianie - wynika z komunikatu prasowego grupy.

W ubiegłym roku norweski przewoźnik otrzymał od IAG dwie propozycje pełnego przejęcia spółki. Zaproponowane warunki nie były jednak wystarczająco satysfakcjonujące dla Norwegiana. 

W najbliższym czasie sprzedaż udziałów przez IAG jeszcze bardziej zwiększy presję na finanse przewoźnika i utrudni mu pozyskanie dodatkowego kapitału. Jeśli linia nie znajdzie kupców, to cena akcji może spaść do niebezpiecznego poziomu. 

Plany i strategia Norwegiana pozostają bez zmiany. Celem firmy jest tworzenie nadal długofalowego biznesu z korzyścią dla klientów, pracowników i udziałowców - powiedział  Bjoern Kise, szef rady nadzorczej w Norwegianie. 


Po rezygnacji IAG, Norwegian chce pozyskać 3 mld koron, aby wzmocnić swoją sytuację finansową. Spółka jednocześnie poszukuje partnera do utworzenia spółki joint venture, który byłby również współwłaścicielem samolotów. 

Operacja podwyższenia kapitału jest zabezpieczona poręczeniem Johna Fredriksena, norweskiego biznesmena działającego w branży morskiej, jak i przewodniczącego rady nadzorczej Norwegiana oraz prezesa linii Björna Kjosa. Warunki tej transakcji zostaną przedstawione w połowie lutego br. 

Rezygnacja IAG to nie jedyna zła wiadomość płynąca ze strony przewoźnika. Jego wyniki finansowe za 2018 r. również nie napawają optymizmem. Za ubiegły rok linia przewiduje stratę operacyjną w wysokości 3,8 mld koron. Mimo to managerowie Norwegiana są optymistycznie nastawieni, co do najbliższej przyszłości i spodziewają się dużo lepszych wyników w tym roku. 

Zawirowania w Norwegianie wywołały wiele sceptycznych komentarzy wśród analityków. Komentatorzy z Bernstein Bank, uważają, że linia nie może znaleźć chętnych do kupna firmy ani do utworzenia spółki joint venture. Wskazują też uwagę na pogarszające się w szybkim tempie wyniki działalności. Sceptycyzm, co do dalszej działalności linii wyraża także prezes Ryanaira Michael O'Leary, który twierdzi, że przewoźnik dłużej nie przetrwa bez pomocy dużego gracza. 

fot. mat. prasowe
gość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie