Chopin Airport Development to teraz Polski Holding Hotelowy

25 stycznia 2019 09:50
W tym tygodniu spółka Chopin Airport Development oficjalnie została przekształcona w Polski Holding Hotelowy, który ma według premiera Morawieckiego odbudować wartość obiektów należących do Skarbu Państwa.
Reklama
Idea powołania Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) ujrzała światło dzienne w grudniu 2018 roku, gdy spółka Chopin Airport Development (CAD) poinformowała o tym, że jej powierzono powołanie PHH, który ma mieć wkład w budowę tzw. airport city przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Planowane przy CPK miasteczko ma składać się z hoteli, biur i centrów targowych i konferencyjnych. W komunikacie z grudnia zeszłego roku mówiono, że pierwszym krokiem do skonsolidowania bazy hotelowo-rekreacyjnej na terenie całego kraju jest zbycie przez PP "Porty Lotnicze" w dniu 18 grudnia udziałów spółki Chopin Airport Development na rzecz Skarbu Państwa. Było to możliwe na podstawie przyjętej w maju 2018 roku Ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Dzięki tej transakcji będzie mógł powstać Polski Holding Hotelowy, który docelowo skonsoliduje aktywa należące do Państwa lub spółek z jego udziałem.


PHH, a wcześniej CAD to polska spółka hotelarska, inwestor, operator i administrator obiektów już istniejących, a także dopiero powstających, gdzie zaangażowany jest w proces inwestycyjny od samego początku. Do tej pory CAD miało w swoim portfelu między innymi hotele położone przy warszawskim lotnisku Chopina: Hampton by Hilton Warsaw Airport, Courtyard by Marriott Warsaw Airport, Renaissance Warsaw Airport Hotel. Spółka posiada też hotele przy lotniskach w Gdańsku i Katowicach: Hampton by Hilton Gdańsk Airport i Moxy Katowice Airport. Ponadto jest właścicielem Best Western Hotel Jurata i Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence. W budowie są hotele Holiday Inn Express Rzeszów, Moxy Poznań - Ławica, Moxy Warszawa, Residence Inn Warszawa, choć w przypadku dwóch ostatnich PHH prowadzi inwestycje, ale właścicielem zostanie Polski Holding Nieruchomości.

Teraz gdy CAD przekształcono oficjalnie w PHH zostaną do niego włączone cztery państwowe spółki zarządzające aż dwudziestoma hotelami. Tak przynajmniej wynika ze słów prezesa PHH (a wcześniej CAD, ponieważ zarząd pozostaje bez zmian). Stanowisko to piastuje Gheorghe Marian Cristescu, który na konferencji prasowej tłumaczył, że na konieczne do przeprowadzenia inwestycje w przejmowanych obiektach i zarządzaniu nimi przeznaczone zostaną dziesiątki milionów złotych. Prezes PHH dodał także, że kapitał zakładowy holdingu, który wynosił w styczniu 2018 nieco ponad 140 mln zł urósł do 500 mln zł z końcem roku. Po części jest to skutek dokapitalizowania jeszcze przez "Porty Lotnicze".


- W ramach PHH chcemy skupiać obiekty hotelowe od segmentu ekonomicznego aż do hoteli pięciogwiazdkowych, tak aby nasza oferta była dostępna dla wszystkich - powiedział prezes PHH Cristescu. - Nasze obiekty będą usytuowane zarówno w miastach, jak również w miejscowościach wypoczynkowych, co daje nam szansę budowania oferty nie tylko dla rynku biznesowego, ale również na potrzeby turystów.

W pierwszym etapie konsolidacji, który ma polegać na włączeniu do PHH dwudziestu hoteli przejęte zostaną:
  1. 13 hoteli od Agencji Mienia Wojskowego: Cassubia, Royal, Huzar, Reymont, Ikar, Iskra, Hetman, Kapitan, Rycerski, Kopernik, Belwederski, Mazowiecki i Wieniawa;
  2. 3 hotele od Gliwickiej Agencji Turystycznej: Zagroń, Ośrodek Wypoczynkowy "Barbara" i Zamek w Lesku;
  3. 3 hotele od Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych: Hotel Katowice, Hotel Monopol w Zabrzu i Obiekt Pionier w Bytomiu;
  4. 1 hotel od Hotele Olsztyn: Hotel Kopernik.

W sumie przejęte hotele wniosą do portfela PHH 1755 pokoi, podczas gdy obecnie w rękach spółki jest ich już 1173, a kolejne 240 jest w budowie. Według słów Cristescu, prowadzone są rozmowy nad przejęciem kolejnych obiektów, a wiążące decyzje zapaść mają w drugiej połowie roku. PHH zamierza dostosowywać te obiekty do obecnie obowiązujących standardów poprzez modernizację i tym samym doprowadzić do poprawy ich rentowności. Za doradztwo inwestycyjne odpowiedzialny jest światowy gigant EY. W ciągu najbliższych kilku lat PHH będzie miał zróżnicowaną ofertę i będzie zarządzać kilkudziesięcioma obiektami w całym kraju, a wszystkie one należeć będą do Skarbu Państwa.

Na konferencji był obecny również dyrektor Departamentu Skarbu Państwa, Mateusz Berger, który na pytania dziennikarzy dlaczego państwo zamiast sprywatyzować branżę hotelarską chce w nią inwestować odparł, że Skarb Państwa działa w tej sytuacji jak prywatna firma. Zdaniem Bergera konsolidacja majątku państwowego pod egidą PHH ma spowodować wzrost wartości tych obiektów.

fot. mat. prasowe PHH

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy