Widmo strajku zawisło nad Finnairem

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
03 grudnia 2018 09:50
1 komentarz
Finnair prowadzi przygotowania do możliwego wystąpienia zaburzeń w siatce połączeń krajowych i regionalnych. Wszystko za sprawą prawdopodobnego strajku pilotów operujących na tych trasach.
Reklama

Piloci Nordic Regional Airlines (Norra), spółki zależnej Finnaira, zrzeszeni w związku zawodowym FAPA ry zapowiedzieli, że od 1 grudnia br. pracują w stanie gotowości do strajku. O możliwości wystąpienia utrudnień w realizacji zaplanowanych operacji poinformował w piątek (30.11) przewoźnik. Nie zostały jednak podane przyczyny, dla których piloci zagrozili strajkiem. Według przewoźnika możliwe są odwołania niektórych lotów.

Piloci Norra wykonują dla Finnaira dużą część operacji na tarasach krajowych i europejskich (w tym m.in. do Gdańska). Załogi te wykorzystują flotę dwunastu ATRów 72-500 i również dwunastu embraerów E190.


W celu zabezpieczenia prowadzenia nieprzerwanych i niezakłóconych operacji Finnair zapewnił wypożyczenie w formie tzw. wet-leasingu turbośmigłowego ATRa wraz z załogą od duńskiego przewoźnika Danish Air Transport. Maszyna ta będzie w rezerwie na wypadek gdyby któreś z połączeń było zagrożone odwołaniem z uwagi na brak podstawowej zaplanowanej załogi.

- Przepraszamy naszych klientów za możliwe niedogodności, które mogą wystąpić w związku z zaistniałą sytuacją. Robimy co w naszej mocy, aby zapewnić naszym pasażerom komfortowe dotarcie do celu podróży - powiedział Jaakko Schildt, dyrektor operacyjny Finnaira.


Fiński przewoźnik powiadamia swoich klientów o ewentualnych zmianach dotyczących czasu wylotu lub odwołanych lotach poprzez wiadomości mailowe i smsy. Jeśli dany lot będzie odwołany to Finnair zapewni pasażerom dotarcie do celu innymi połączeniami. Ponadto, w przypadku odstępstwa od zaplanowanego rozkładu lotów, podróżni mogą też zmienić datę swojego lotu o dwa dni (w przód i w tył), a także wystąpić o zwrot pełnej sumy kosztów poniesionych za niewykorzystany bilet.

W sierpniu Finnair sprzedał 60 proc. linii Norra do duńskiego DAT. Jest to pierwsza od 2015 roku transakcja dotycząca własności na fińskim rynku regionalnych linii lotniczych.

źródło: Finnair
fot: mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_7d8f4 2018-12-09 20:59   
gość_7d8f4 - Profil gość_7d8f4
Ostatnio tylko ciągle jakieś strajki linii lotniczych. Mnie też niestety to spotkało, ale zgłosiłem sprawę do givtu, bo stwierdziłem, że nie będę tego tak zostawiał. I czekam na odszkodowanie ;) Teraz strach latać...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama