×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Croatia Airlines na skaraju bankructwa


Informacje o złej kondycji finansowej narodowego przewoźnika Chorwacji docierają z Bałkanów od wielu miesięcy, jednak wydaje się, że sytuacja jeszcze nigdy nie była aż tak niepokojąca.Chorwacki rząd, który jest jedynym właścicielem Croatia Airlines mówi wprost, że przewoźnik potrzebuje 150 mln kun (ok. 87 mln złotych) w ciągu najbliższych 6 miesięcy, by kontynuować operacje pasażerskie.

Linia w przeszłości przynosiła straty każdego roku w latach od 2008 do 2012 - łącznie 1,04 mld kun (ok. 607 mln złotych). Następnie władze przewoźnika, aby podreperować finanse, sprzedały część swojej własności, na przykład biurowiec w Zagrzebiu czy udziały w spółce transportowej Pleso prijevoz. W wyniku tych działań, od 2013 roku przewoźnik przynosił co roku niewielkie zyski. W 2017 roku było to 26,4 mln kun (ok. 15,3 mln złotych). Wydawać by się mogło, że sytuacja jest opanowana, jednak Croatia Airlines zmaga się także z takimi problemami jak braki kadrowe, konflikt ze związkami zawodowymi czy zwiększająca się w ostatnich miesiącach cena paliwa lotniczego. Spowodowało to stratę w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 roku w wysokości 34,4 mln kun (ok. 20 mln złotych).


W ostatnich miesiącach zarząd linii lotniczej wystąpił do dwóch chorwackich banków o kredyt w wysokości 8 mln euro, by ułatwić spółce skarbu państwa płynność finansową.

W chorwackich mediach pojawiła się nawet informacja o zamiarze sprzedaży 2 samolotów, które są własnością przewoźnika - pozostałe 10 należy do leasingodawców. Nie wydaje się jednak, by mogło to rozwiązać problemy finansowe spółki.

Od dłuższego czasu chorwacki rząd planuje prywatyzację narodowego przewoźnika. Według zarządu spółki, rok 2018 miał być czasem intensywnego poszukiwania partnera strategicznego dla Croatia Airlines, która z pewnością miałaby problemy z utrzymaniem się  na rynku jako samodzielnie sprywatyzowana spółka. Jak informowaliśmy w lipcu br., Polskie Linie Lotnicze LOT były jednym z kandydatów do przejęcia chorwackiej linii. Według władz LOT-u, nasz narodowy przewoźnik miałby w przyszłości pełnić rolę konsolidatora rynków Europy Wschodniej i Bałkanów, które są "niezagospodarowaną przez żadnego przewoźnika aeropustynią". W tej sprawie nie zapadły jednak dotąd żadne decyzje.gość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie