Lotnisko w Mariborze straci operatora?

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
05 listopada 2018 09:30
2 komentarze
SHS Aviation, operator portu lotniczego w Mariborze, od września br. nie uiścił niezbędnych opłat na rzecz państwa. Spółka nie wywiązuje się z założonych obietnic, a jej przedstawiciele winią za to brak stosownych dokumentów, które pozwoliłby na rozpoczęcie rozbudowy.
Reklama

Spółka w grudniu 2016 r. wygrała przetarg na operatora portu lotniczego w Mariborze - drugim co do wielkości mieście Słowenii - uzyskując koncesję na prowadzenie lotniska przez piętnaście lat. SHS Aviation zamierzało stworzyć średniej wielkości hub, który byłby w stanie nie tylko przyjmować samoloty z Bałkanów i Europy Zachodniej, ale także z Chin - co miało ułatwić licznym turystom z Państwa Środka dotrzeć do największych atrakcji Słowenii.


Jeszcze w zeszłym roku SHS przedstawił plany zainwestowania 300 milionów euro w port lotniczy Maribor poprzez rozbudowę pasa startowego, płyty i terminala, co miało m.in. umożliwić realizowanie lotów dalekodystansowych. Jednak rząd, który miał do marca br. przyjąć nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego planami rozbudowy, nie zdołał tego zrobić do dziś. SHS zażądał przedłużenia koncesji do pięćdziesięciu lat, nie uzyskał przy tym żadnej odpowiedzi. Lipcowe spotkanie, na którym zamierzano oficjalnie przedstawić opinii publicznej plany rozbudowy, zostało odwołane na pół godziny przed jego planowym rozpoczęciem.

Przeciwko rozbudowie głośno protestują mieszkańcy okolic lotniska, którzy twierdzą, że dalsze działania w tej sprawie odbiją się negatywnie na stanie środowiska:

- Już teraz obserwujemy skrajnie negatywne skutki prowadzonych tu operacji lotniczych. W niektórych dniach zajęcia w miejscowych szkołach i przedszkolach są odwoływane. Jest to bardzo niepokojące i musimy jasno powiedzieć, że nie będziemy tych planów tolerować - komentują przedstawicie Inicjatywy Obywatelskiej gminy Miklavž.
Inicjatywa zaapelowała do rządu, aby nie wydawał pozwolenia na rozbudowę. Według portalu EX-YU Aviation, organ ten ma prawo do jednostronnego wypowiedzenia umowy koncesyjnej, jeżeli koncesjonariusz nie dokona opłat za dwa miesiące z rzędu. Ostateczny termin wpłaty upływa 26 listopada.

W zeszłym roku port lotniczy w Mariborze odnotował stratę w wysokości 1,7 mln euro, dla porównania, rok wcześniej strata wyniosła 35 tys. euro.

Od września 2018, kiedy działalność zakończyły VLM Airlines, również należące do SHS Aviation, na lotnisku nie są prowadzone regularne operacje lotnicze.

Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

gość_1bc3b 2018-11-05 12:15   
gość_1bc3b - Profil gość_1bc3b
Ciekawe kiedy ludzie, którzy mają swoje domy w okolicach planowanego lotniska w Radomiu zaczną też protestować. Chyba nie zdają sobie sprawy co ich czeka.
gość_1e117 2018-11-05 09:48   
gość_1e117 - Profil gość_1e117
I cóż... kończy się kolejna, pięknie nierealna bajka - ciekaw jestem, czy ktokolwiek dał się na nią nabrać...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama