Wyciek danych w British Airways większy niż przypuszczano

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
29 października 2018 09:20
International Airlines Group (IAG) oświadczyła, że wyciek danych klientów z bazy British Airways, który miał miejsce we wrześniu, dotknął większą liczbę rekordów niż wstępnie zakładano.
Reklama

Przy okazji publikacji sprawozdania finansowego po trzecim kwartale IAG ogłosiła, że choć wewnętrzne śledztwo British Airways już się zakończyło to wciąż trwają intensywne czynności dochodzeniowe z udziałem specjalistów z dziedziny informatyki śledczej oraz członków brytyjskiej Krajowej Agencji ds. Przestępczości. Postępowanie do tej pory wykazało, że hakerzy mogli wykraść wrażliwe dane osobowe. W efekcie tych odkryć brytyjska linia zawiadomiła wcześniej nie informowanych posiadaczy 77 tys. kart płatniczych o tym, że ich dane takie jak nazwiska, adresy mailowe, adresy rozliczeniowe, informacje o kartach (włączając numer karty, datę ważności i kod CVV) mogły zostać wykradzione. Ponadto odnotowano kradzież danych o 108 tys. kart płatniczych bez kodów CVV (jest to jedna z opcji zabezpieczeń stosowana przez operatorów płatności bezgotówkowych).


Potencjalnymi ofiarami ataku są osoby, które dokonywały rezerwacji pomiędzy 21 kwietnia, a 28 lipca 2018, a przy tym wykorzystywały nagrody w programie lojalnościowym British Airways i dokonały płatności kartą. Linia podchodzi ostrożnie do kwestii notyfikowania swoich klientów, którzy mogli zostać dotknięci atakiem i zaleca aby kontaktować się ze swoim bankiem lub dostawcą karty w celu potwierdzenia, że nie doszło do kradzieży pieniędzy. Jednocześnie w toku wewnętrznego śledztwa ustalono, że spośród pierwszej partii 380 tys. zidentyfikowanych jako potencjalnie zagrożone danych kart płatniczych tylko 244 tys. zostało faktycznie dotkniętych atakiem i wykradzione. British Airways dodaje też, że odkąd 6 września upubliczniło informację o ataku nie otrzymali informacji o przypadkach kradzieży pieniędzy z kart, których dane wyciekły.

Pod specjalnym adresem www British Airways udostępnia stronę internetową, na której publikuje aktualne informacje o skutkach ataku oraz radzi jakie działania podjąć jeśli jest się potencjalną lub faktyczną jego ofiarą.

fot. metro.news

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama