Nad Alitalią zawisło widmo strajku

5 października 2018 08:27
1 komentarz
Pracownicy włoskiego przewoźnika zapowiedzieli, że są gotowi do strajku jeśli nie otrzymają zadowalających odpowiedzi na pytania o swoją przyszłość do 31 października br. Data ta jest ostatecznym terminem wstrzymania procesu sprzedaży upadłego przedsiębiorstwa lotniczego.
Reklama

Alitalia nie poradziła sobie z presją konkurencji ze strony niskokosztowych przewoźników i w maju 2017 ogłosiła upadłość, rozpoczynając długotrwały proces sprzedaży, który wciąż nie został zakończony.

Mimo stworzenia listy podmiotów zainteresowanych przystąpieniem do transakcji pojawiły się niejasności natury politycznej. Włoski rząd mimo obietnic o niezwłocznym podjęciu decyzji co do losów linii zmienił jednak zdanie i preferuje teraz aby przedsiębiorstwo pozostało we włoskich rękach chociaż częściowo niż aby zostało w całości sprzedane i zrestrukturyzowane pod obcą marką. Do czasu gdy możliwość zakończenia procesu sprzedaży formalnie wygaśnie pozostał niecały miesiąc. Pracownicy zagrozili strajkiem.


- Z naszego punktu widzenia jest to nie do zaakceptowania, wciąż nie ma propozycji konkretnych rozwiązań. Poinformowaliśmy zarządzających firmą, że zabrzmiał ostatni dzwonek aby przedstawić ostateczne propozycje, które powinny wreszcie zastąpić wciąż powtarzane obietnice - powiedział Stefano de Carlo, sekretarz włoskiego związku zawodowego lotnictwa cywilnego ANPAC. - Personel pokładowy i piloci nie zamierza biernie czekać w obliczu uciekającego czasu i w perspektywie zbliżającego się 31 października oraz braku konkretnych rozwiązań będą się oni mobilizować - dodał.

Podczas konferencji prasowej 2 października w Rzymie de Carlo zapowiedział także powstanie FNTA (Krajowego Związku Transportu Lotniczego), nowej organizacji zrzeszającej związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego.


- Mamy wiele wątpliwości dotyczących tego czy Alitalia będzie w stanie przetrwać nadchodzącą zimę. W tych okolicznościach jeśli do końca października nie pojawią się zadowalające rozwiązania kryzysu przejdziemy do fazy mobilizacji pracowników - powiedział de Carlo.

Ostatnie komentarze

gość_7f182 2018-10-05 13:42   
gość_7f182 - Profil gość_7f182
Paradoksalnie, może to być dobra wiadomość. Linia jest w przeciągającej się agonii od miesięcy (lat?), włoscy podatnicy do niej dokładają cały czas, każdy rząd boi się ostatecznego odcięcia kroplówki. Strajk może być jej gwoździem do trumny dzięki czemu problem w końcu się rozwiąże.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy