×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA przewiduje znaczący wzrost liczby miejsc pracy w lotnictwie


Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) opublikowało wyniki światowych badań przeprowadzonych pośród specjalistów HR branży lotniczej. Dokument przedstawia główne wyzwania związane z pozyskiwaniem pracowników, ich szkoleniem oraz zatrzymywaniem.Wyniki badań stanowią dobrą wiadomość dla tych osób, które swoją przyszłość zawodową planują wiązać z branżą lotniczą - w najbliższych latach przewidywany jest znaczący wzrost miejsc pracy w lotnictwie. Około 75 proc. respondentów przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie liczba miejsc pracy związanych z operacjami naziemnymi, obsługą klientów oraz miejsc pracy wśród załóg pokładowych. Rozwój będzie szczególnie silnie zachodził w Afryce, Regionie Azji-Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. 
Jednocześnie, z punktu widzenia profesjonalistów zatrudnionych w działach kadrowych, poszukiwanie nowych pracowników staje się coraz bardziej wymagające, co wskazało aż 48 proc. respondentów. Wpływa na to ograniczona liczba kandydatów dysponujących odpowiednimi umiejętnościami i kwalifikacjami, a w pewnych przypadkach, także wymagania płacowe osób ubiegających się o pracę. Drugim, najczęściej wskazywanym wyzwaniem, było utrzymanie odpowiednich pracowników w firmie (25 proc.)

Do pracy na konkretnym stanowisku oraz w konkretnym miejscu pracy kandydatów przyciąga odpowiednie wynagrodzenie oraz pakiet przywilejów (70 proc.), możliwość rozwoju zawodowego (49 proc.) oraz możliwość treningów i rozwoju (33 proc.) Czynniki te wpływają także na możliwość utrzymania pracowników w dotychczasowej firmie. 

Problemem, który dostrzega branża jest obecny kształt programu szkoleń pracowników. Tylko 28 proc. respondentów uznało je za efektywne. W dziedzinie szkoleń, wiele organizacji decyduje się na połączenie sił z partnerami zewnętrznymi, tak aby poprawić ogólną efektywność programów. 

Pracownicy działów kadrowych wskazują na najpilniejszą konieczność poprawy szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obsługi klientów.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie IATA przez agencję badania rynku Circle Research. Celem badań było ustalenie w jaki sposób osoby na stanowiskach decyzyjnych odpowiedzialnych za sprawy kadrowe są w stanie utrzymywać pracowników w firmie, szkolić oraz pozyskiwać pracowników, tak aby procesy kadrowe nadążały za ogólnym tempem rozwoju branży. Respondenci byli pracownikami linii lotniczych, lotnisk oraz firm świadczących obsługę naziemną o różnych wielkościach, ze wszystkich regionów geograficznych świata. 

Więcej o sytuacji na rynku pracy w raporcie Pasazer.com: “Chiny drenują rynek pracy pilotów”

wykresy: IATA
gość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie