Szczecin: 4 proc pasażerów więcej w lipcu

17 sierpnia 2018 15:12
8 komentarzy
W lipcu 2018 roku, z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów skorzystało ponad 61,5 tys. pasażerów, pokonując po raz pierwszy w historii barierę 60 tys. pasażerów obsłużonych podczas jednego miesiąca kalendarzowego.
Reklama
Statystyki Szczecin (SZZ)
 
To wzrost o 4 proc w stosunku do tego samego miesiąca roku ubiegłego.

- Ten wynik pokazuje, że nasz regionalny port lotniczy z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego ale również wśród turystów coraz chętniej odwiedzających Szczecin oraz doceniających uroki województwa zachodniopomorskiego - przekonuje Elwira Postrożna ze szczecińskiego lotniska.

Ten trend obserwowany jest głównie na kierunkach skandynawskich, na których to 35-40 proc. pasażerów stanowią turyści. Na trasie ze Szczecina do Sztokholmu turyści niejednokrotnie stanowią połowę wszystkich pasażerów.

Dane pozwalają przypuszczać, że w 2018 roku, z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów skorzysta 630-650 tys. pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a4d0f 2018-08-23 14:02   
gość_a4d0f - Profil gość_a4d0f
Pytanie dlaczego władze Szczecina i województwa wydają się nie być zainteresowane rozbudowa portu. Praktycznie wszystkie lotniska wojewódzkie się rozbudowały czy wręcz podbudowały na nowo, a w Goleniowie cały czas stoi stary mały kurniczek. Niby dociągnięto linie kolejowa, ale częstotliwość kursowania pociągów pozostawia wiele do życzenia i summa summarum jak na razie użyteczność tej dobrej formy dojazdu jest kiepska. Zupełnie jakby regionowi na tym lotnisku nie zależało.
Marcin14 2018-08-23 09:59   
Marcin14 - Profil Marcin14
To kompletna bzdura, że lotnisko jest do likwidacji. Lotnisko nie ma wzrostów, gdyż operuje na totalnej granicy przepustowości. Sloty są jedynie we wczesnych godzinach rannych i dosłownie kilka po południu tylko w niektóre dni tygodnia. I tak jestem pod ogromnym wrażeniem, że grafik udało się tak dokładnie zapchać lotami, bo wyobrażam sobie, że niełatwo jest negocjować z liniami lotniczymi, gdy ma się otwarcie np. we wtorek i piątek o 16:00 albo codziennie o 7:00 rano i nic innego. Przypominam, że SZZ nie ma prestiżu LHR. :)

Teoretycznie przepustowość wynosi 1,14 mln pasażerów rocznie, ale ta liczba uwzględnia równomiernie rozłożone loty przez cały dzień we wszystkie dni tygodnia, a na takim lotnisku jak SZZ to niewykonalne marzenie.

Wzrosty są niemożliwe bez dalszej rozbudowy lotniska. Co więcej, myślę, że z powodu, że lotnisko pęka w szwach, gdyby przepustowość była większa, widzielibyśmy wzrosty porównywalne z POZ w tym roku i kilku następnych. Realna liczba szczecinian podróżujących samolotami w 2018 r. to około 1,4-1,6 mln pasażerów. Ta liczba nie uwzględnia turystów podróżujących do Szczecina i okolic.

Robi się błędne koło - przepustowość została osiągnięta - nie ma miejsca na nowe połączenia - pasażerowie są zmuszeni do używania innych lotnisk - nie ma wzrostów.

Moim skromnym zdaniem lotnisko można od razu śmiało rozbudować do przepustowości 3 mln pax. Tylko przy otwarciu najbardziej palących kierunków i zwiększeniu częstotliwości na kilku obecnych do 2020 roku spokojnie mogłoby być 1,4 mln pax w SZZ. Oczywiście to się przesunie w czasie, bo nie ma nawet konkretnych planów rozbudowy. A 3 mln można spokojnie osiągnąć do 2030 roku tylko dzięki wzmocnieniu obecnych siatek połączeń do WAW, Skandynawii, Wysp Brytyjskich i otworzeniu 2 nowych połączeń linii tradycyjnych i może 15-20 linii niskokosztowych.
usuniety 2018-08-20 10:07   
usuniety - Profil usuniety
Do marca publikowali bardzo dokładne statystyki zobacz link

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy