Laudamotion negocjuje z Airbusem w sprawie nowych samolotów

26 czerwca 2018 09:00
Laudamotion prowadzi negocjacje z Airbusem w sprawie nowego zamówienia na wąskokadłubowe samoloty. Jednocześnie linia rozmawia z leasingodawcami, którzy mogliby zapewnić jej szybkie pozyskanie kolejnych maszyn - informuje Reuters.
Reklama
W chwili obecnej austriacki przewoźnik eksploatuje dziesięć samolotów należących do rodziny A320, w tym pięć airbusów A320 i pięć airbusów A321, chociaż jedna jednostka tego ostatniego typu poddawana jest przeglądom w Sofii. Laudamotion leasinguje również na zasadach "wet-lease" osiem boeingów 737-800 od swojego partnera kapitałowego, czyli Ryanaira. Łącznie latem br. przewoźnik ma dysponować dwudziestoma maszynami, co możliwe będzie dzięki leasingowi od irlandzkiej linii niskokosztowej dwóch kolejnych boeingów 737NG.

Plany Laudamotion zakładają jednak zwiększenie floty w ciągu dwóch lat do 30 własnych samolotów. Niki Lauda powiedział w maju 2018 r., że przewoźnik będzie negocjował zamówienie na dziewięć airbusów A320, w tym prawdopodobnie kilku należących do nowej generacji - A320neo. W zależności od dostępności na rynku były kierowca wyścigowy chciał, aby pierwsze samoloty trafiły do szeregów linii już w sezonie zimowym 2018/19 lub na początku 2019 r. w celu zastąpienia boeingów 737-800 dzierżawionych od Ryanaira.


Dziś Lauda przyznaje jednak, że liczba zamówień na A320 jest tak duża, że termin odbiorów pierwszych zamówionych samolotów mógłby się przesunąć nawet o dwa lata. Dlatego linia zdecydowała o podjęciu rozmów z firmami leasingującymi maszyny w celu przyspieszenia procesu pozyskiwania samolotów.

Laudamotion jest austriacką linia lotniczą, należącą do Nikiego Laudy, która koordynuje swoją strategię flotową z Ryanairem, posiadającym obecnie w niej 24,9 proc. udziałów. Irlandczycy zamierzają zwiększyć swoje wpływy poprzez wykupienie kolejnej części aktyw, jednakże sukces tej operacji zależy od wydania pozytywnej opinii w sprawie przez Komisję Europejską.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy