Rozdzielanie rodzin na pokładzie jest niebezpieczne

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 czerwca 2018 08:37
13 komentarzy
Praktyka rozdzielania wspólnie podróżujących członków rodziny na pokładzie może doprowadzić do zwiększenia ryzyka w sytuacjach kryzysowych, gdyż opóźnia ewakuację pasażerów, wskazują ustalenia badań prowadzonych przez Royal Aeronautical Society Flight Operations Group (FOG).
Reklama

W ostatnim czasie, praktykę rozdzielania wspólnie podróżujących pasażerów, którzy nie zdecydowali się wykupić wyznaczonych miejsc w samolocie, chętnie stosują niskokosztowe linie lotnicze. W niektórych wypadkach przewoźnicy ci rozdzielają nawet pasażerów, którzy zapłacili za przydział miejsc o siedzenia koło siebie.

Badania przeprowadzone przez Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) wykazały, że średnio jednemu na pięciu pasażerów nie przydziela się miejsc koło współtowarzyszy podróży. W przypadku niskokosztowych linii lotniczych Ryanair sytuacja ta jest jeszcze bardziej powszechna, i przytrafia się jednemu na trzech pasażerów.

Sytuacje takie są nie tylko niekomfortowe dla podróżujących wspólnie rodzin, ale mogą także powodować zwiększenie zagrożenia, ujawniają badania The Royal Aeronautical Society Flight Operations Group (FOG). Dzieje się tak, gdyż w sytuacji ewakuacji członkowie rodzin w pierwszej kolejności próbują odnaleźć na pokładzie współtowarzyszy podróży, zamiast natychmiast udać się w kierunku wyjść ewakuacyjnych, opóźniając tym samym przebieg procesu.


Organizacja badała kilkadziesiąt przypadków ewakuacji. Badania te doprowadziły do stworzenia listy 17 rekomendacji, w jaki sposób usprawnić ten proces. W punkcie dotyczących przydzielania miejsc na pokładzie, zaleca się przydzielanie członkom rodziny miejsc koło siebie bez dodatkowych opłat.

"Jeżeli zajdzie sytuacja nadzwyczajna, taka jak konieczność ewakuacji, dekompresja lub silne turbulencje, wtedy pomoc i nadzór osoby dorosłej mają olbrzymie znaczenie" - czytamy w zaleceniu. 


fot. Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e9b98 2018-06-06 15:42   
gość_e9b98 - Profil gość_e9b98
Czy rzeczywiście trzeba było prowadzić badania aby dojść do wniosku, że matka z dzieckiem siedząca oddzielnie, podczas ewakuacji lub innego awaryjnego wydarzenia, będzie chciała mieć bliską osobę w zasięgu ręki/wzroku?
adam7691 2018-06-06 15:24   
adam7691 - Profil adam7691
nie znam systemu LOT-u, kupując bilet z POZ do KIV z przesiadką w WAW mogłem wybrać miejsca już przy kupnie biletu, może to jakaś anomalia,
odnośnie czepialstwa: szkoda, że nie zrozumiałeś, że był to żart
gość_97f79 2018-06-06 14:14   
gość_97f79 - Profil gość_97f79
do adam7691 kupuję od kilku lat poprzez stronę LOT na trasie do Zurychu bilety na 2-3 loty dla dwóch osób i LOT przydziela miejsca dopiero przy check-inie bez możliwości (bez dodatkowej opłaty) wyboru, na cały samolot są dostępne tylko dwa często na dwóch końcach kabiny (gratuluję czepialstwa, kij też ma dwa końce), kiedyś z ciekawości zapytałem się na Okęciu czy nie było miejsc w bliższych rzędach i okazało się , że były tylko LOT zaprogramował tak system aby zmusić pasażerów do dodatkowej opaty.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama