Germanwings pozostanie na rynku do 2022 roku

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
25 maja 2018 22:05
Należące do Grupy Lufthansy Germanwings znikną z rynku nie wcześniej niż w 2022 roku - donosi niemiecki portal airliners.de
Reklama

Przedstawiciele Grupy Lufthansy oficjalnie ogłosili, że Germanwings będą funkcjonować jeszcze przez najbliższe cztery lata. Odległa data związana jest m.in. z umowami pracowniczymi, których charakter wpłynął na decyzję o zachowaniu certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC), co najmniej do końca czerwca 2022 roku.


Przyjęto też nową umowę, na mocy której wszyscy pracownicy zatrudnieni przez Germanwings pod koniec 2017 r. będą mieli możliwość swobodnej pracy przez okres 60 miesięcy. Oznacza to, że kapitanowie, którzy w momencie likwidacji nie będą mieli jeszcze za sobą określonego stażu pracy, pozostaną w Eurowings. Umowa ta zastąpiła wcześniej obowiązujące porozumienie, zgodnie z którym obecni pracownicy Germanwings mieliby przejść do Lufthansy. Decyzję tą tłumaczono troską o mniej doświadczonych pilotów, z mniejszym nalotem na koncie, którzy rzekomo nie znaleźliby w spółce macierzystej satysfakcjonujących warunków dalszej pracy.

Problemem Eurowings jest też przedłużający się proces przemalowywania maszyn należących wcześniej do Germanwings - obecnie tylko jeden samolot lata w nowych kolorach. Przewoźnik tłumaczy to brakiem miejsca w halach lakierniczych, które po upadku Air Berlin nie mają wolnych mocy przerobowych, przyznając jednocześnie, że w tym wypadku priorytetem było dostosowanie do firmowej malatury samolotów latających wcześniej w biało-czerwonych barwach Air Berlin.

Decyzję o wcieleniu Germanwings do Eurowings ogłoszono w 2015 roku, jednak warto zauważyć, że została ona podjęta jeszcze przed tragedią lotu 4U 9525, która wydarzyła się w Alpach Francuskich. W strategii dyrektora generalnego Lufthansy, Carstena Spohra linie te nie miały odgrywać znaczącej roli. Spohr postawił na swego czasu niewielką siostrzaną spółkę Eurowings i uczynił z niej nowego taniego przewoźnika lotniczego mającego rywalizować o klientów nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach.

fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama